Policja skonfiskuje samochód i przekaże go Ukrainie. Nowy program pomocowy już działa

Policja skonfiskuje samochód i przekaże go Ukrainie. Nowy program pomocowy już działa

samochod-uzywany-sprzedaz

Podaj dalej

Już wkrótce minie równy rok od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, która cały czas potrzebuje wsparcia zachodnich krajów. Skonfiskowane przez policję pojazdy trafią teraz do ukraińskiej armii i zostaną zmodyfikowane do użytku w terenie. Każdy taki samochód trafi do Ukrainy i znajdzie się na długiej liście pomocy udzielonej temu krajowi od początku konfliktu zbrojnego na jej ziemiach. Ale to jest inicjatywa!

Skonfiskowany samochód trafi do ukraińskiej armii

ulubione samochody polaków samochód ulubiony
fot. freepik

O wielu inicjatywach pomocowych dla Ukrainy już słyszeliśmy, ale ta przykuła naszą szczególną uwagę. Każdy samochód zarekwirowany za jazdę pod wpływem alkoholu przez łotewską policję trafi na Ukrainę. 

W Polsce regularnie wystawia się na aukcjach pojazdy skonfiskowane, które były użyte do przestępstw, czy zostały nielegalnie zakupione. Ale cały czas mówi się o wprowadzeniu przepisów umożliwiających konfiskatę za jazdę pod wpływem alkoholu. Jednak cały czas nie weszły one w życie. Łotwa wybrała nową metodę pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją. Zamiast sprzedawać każdy taki samochód, zapełniając swoje kieszenie, kraj bałtycki zdecydował się udostępnić je armii ukraińskiej. 

Program został już zatwierdzony przez łotewski rząd i ma dać nowe życie pojazdom, które zostały zatrzymane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Pomysł zrodził się z ruchu społecznego  w mediach społecznościowych, który dostarczył już ponad 1000 samochodów ukraińskiej armii. Rząd postanowił dorzucić swoją cegiełkę. 

ulubione samochody polaków samochód ulubiony
fot. pixabay

Czapki z głów przed taką inicjatywą

Rzecznik Ministerstwa Finansów Łotwy: – Mają do czynienia z brakiem narzędzi do prowadzenia działań w tym samym tempie. Jednak wierzymy, że samochód skonfiskowany pijanemu kierowcy na Łotwie może pomóc tej wspaniałej inicjatywie. 

Samochody zostaną bezpłatnie przekazane Ukrainie. Tym samym znajdą się na długiej liście pomocy, jaką nasi wschodni sąsiedzi otrzymali od początku wojny. Ale przez ostatni rok także traktory, pojazdy użytkowe i inne były wysyłane do kraju i przekształcane na potrzeby wojskowe.

W miastach takich jak Lwów ochotnicy spawają stalowe płyty i wzmacniają pojazdy przed wysłaniem ich na wojnę. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News