Mandat za prędkość to już historia! Policja dostała zakaz zatrzymywania kierowców jadących za szybko

Mandat za prędkość to już historia! Policja dostała zakaz zatrzymywania kierowców jadących za szybko

Mandat za prędkość to już historia! Policja dostała zakaz zatrzymywania kierowców jadących za szybko

Podaj dalej

Brzmi jak mokry sen każdego kierowcy, który ma nieco zbyt ciężką stopę, prawda? Ale to fakty – w pewnym mieście policja otrzymała zakaz zatrzymywania kierowców przekraczających prędkość. Mandat za to przewinienie przechodzi więc do historii. Wszystko za sprawą nadgorliwych stróżów prawa. 

Mandat za prędkość to już historia

mandat punkty karne zmiana przepisów przepisy
fot. pixabay

W małym miasteczku Menifee w stanie Arkansas przez cały przyszły rok mandat za prędkość będzie tylko fikcją. Policja otrzymała bowiem zakaz wypisywania tego typu mandatów – jak donosi THV 11.

Małe miasteczko o liczbie mieszkańców 274 naruszyło przepisy stanu Arkansas dotyczące zwalczania piratów drogowych. Według tych przepisów, dochody miasta pochodzące z ruchu ulicznego nie mogą przekraczać 30%. W Menifee audyt wykazał, że mandat za prędkość stanowił ponad… połowę dochodów miasta. 

– Najwyraźniej pisali znacznie więcej mandatów niż inne społeczności o podobnej wielkości – powiedział dla THV 11 prokurator okręgowy Tom Tatum. Jak w każdym małym miasteczku, zrobiło się gorąco poszukując winnego. Burmistrz wini szefa policji Johna Randalla, ponieważ ten kierował siłami policji, które wypisywały mandaty. 

Rekordowa liczba mandatów

– Kiedy zaczynał pracę, powiedziałem mu: „Nie możemy pisać mandatów za przekroczenie o 10 mil i mniej. Ale ci faceci wypisywali je. Dla mnie jest niekompetentny – opowiadał burmistrz. 

Szef policji nie zgadza się jednak ze zdaniem burmistrza: – Jedynym powodem, dla którego widziałem, że ma do mnie pretensje to fakt, że egzekwuję prawo w Menifee”. 

Randall twierdzi, że audyt nie uwzględnił grzywien sprzed 2020 roku, które zostały zapłacone po terminie. 

THV 11 uzyskało pełny zapis mandatów wystawionych przez Departament Policji Menifee między 1 stycznia 2018 roku a 24 sierpnia 2022 roku. W tym okresie policja Menifee nie wydała żadnego pouczenia, pomimo zapewnień szefa policji, że zachęcał funkcjonariuszy do korzystania z tego narzędzia. 

Rekordzista wypisał aż 711 mandatów w ruchu drogowym, choć odstaje nieco od reszty kolegów. Kolejna najwyższa liczba mandatów wypisanych przez jednego funkcjonariusza wyniosła 263. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News