Polacy pobierający 500+ mogą dostawać dodatek nawet 900 zł miesięcznie! Wystarczy złożyć ten wniosek

Polacy pobierający 500+ mogą dostawać dodatek nawet 900 zł miesięcznie! Wystarczy złożyć ten wniosek

zus-nowe-doplaty

Podaj dalej

Program 500+ funkcjonuje w Polsce już ładnych kilka lat, a wielu świadczeniobiorców upominało się o waloryzację tego dodatku. Wszak inflacja i wszechobecna drożyzna sprawiły, że 500+ jest dziś warte dużo mniej, niż na początku jego funkcjonowania. Ten dodatek może sprawić, że wielu Polaków poczuje finansową ulgę. Wystarczy złożyć jeden wniosek w ZUS. 

ZUS przypomina o ważnym dofinansowaniu

dodatek pieniądze emerytura
fot. freepik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina wszystkim Polakom pobierającym dodatek 500 złotych na dziecko, że mogą złożyć także dodatkowy wniosek. Od zeszłego roku funkcjonuje bowiem także dofinansowanie 400 złotych dla rodziców najmłodszych dzieci. Kto dokładnie może otrzymać łącznie dodatek w wysokości 900 złotych? Wyjaśniamy. 

Co ważne, nowy wniosek można złożyć za pomocą internetu, więc tak naprawdę nie musimy w ogóle wychodzić z domu. Zajmie to kilka minut, a dodatkowe 400 zł sprawi, że miesięczny domowy budżet nieco się poluźni. 

Dodatek do 500 plus w postaci 400 zł przeznaczony jest dla rodziców najmniejszych dzieci, które uczęszczają do żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów. W programie nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe, więc o ten dodatek mogą ubiegać się wszyscy posiadający dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca. 

Dodatek do 500 plus nie trafi na konto

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Warto jednak pamiętać, że tzw. żłobkowe obowiązuje tylko na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Nie możemy więc podwoić lub potroić tej sumy, jeśli mamy więcej dzieci w podobnym wieku. 

Jeśli ZUS zaakceptuje nasz wniosek o dodatek na żłobek, pieniądze – w przeciwieństwie do 500 plus – nie będą przelewane bezpośrednio na nasze konto. Będą one wpłacane na konto żłobka lub klubu dziecięcego, do którego uczęszcza nasze dziecko. Tak naprawdę nic to nie zmienia, bo co miesiąc zapłacimy w danej placówce rachunek pomniejszony o wspomniane 400 złotych, które zostanie na naszym koncie. 

Wniosek można złożyć w każdej chwili, ale nie wcześniej niż przed rozpoczęciem uczęszczania naszego dziecka do placówki opiekuńczej. Jeśli zrobimy to do 2 miesięcy od pierwszego dnia, otrzymamy wyrównanie za miesiące, kiedy nie pobieraliśmy dodatku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News