Od 31 sierpnia znika ważny podatek. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 6000 złotych

Ministerstwo Finansów ma bardzo dobre wiadomości – Polacy nie będą musieli płacić już podatku. Gdy podatek zniknie z dniem 31 sierpnia 2023 roku, w kieszeniach wielu z nas zostanie nawet 6000 złotych – albo i więcej. Nowe zasady nie będą jednak dotyczyły wszystkich, ale z pewnością będą pomocne dla wielu z nas. 

czynsz wynajem mieszkanie inflacja koszty koszt
Podaj dalej

Ważny podatek zniknie – informuje Ministerstwo Finansów

paliwa stałe węgiel kupno
Pixabay

Ustawą z 26 maja 2023 roku wprowadzone zostało zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży, której przedmiotem jest: 

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu już funkcjonuje! Kierowcy płacą za nie ok. 2000 zł

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego 

Podatek od zakupu nieruchomości zniknie dla osób, które w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie miały w chwili obecnej żadnej innej nieruchomości. Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale jego wysokość nie przekracza lub nie przekraczała 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. One mogą skorzystać ze zwolnienia.

czynsz wynajem mieszkanie inflacja koszty koszt
fot. freepik

W kieszeniach Polaków zostanie mnóstwo pieniędzy

Od końca wakacji podatek nie będzie więc obowiązywał. Oznacza to, że osoby kupujące mieszkanie o wartości 300 000 złotych zaoszczędzą na tej transakcji okrągłe 6000 złotych. To bardzo duża suma, którą przy zakupie można przeznaczyć na remont. 

Nie bez znaczenia pozostaje także wprowadzenie kredytu 2% na mieszkanie. Wszyscy, którzy chcą z niego skorzystać mogą poczekać do 31 sierpnia, aby podatek nie został im naliczony. Zwolnienie wejdzie w życie 31 sierpnia 2023 r. i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem.

Przeczytaj również