PILNE: Zmiana sposobu wyświetlania cen paliw zatwierdzona! Kierowcy będą musieli się długo przyzwyczajać

Narodowa Agencja ds. Ropy Naftowej, Gazu Ziemnego i Biopaliw (ANP) wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących obrotu paliwami. Agencja zatwierdziła m. in. Sprzedaż zwykłej benzyny i etanolu. Zmieni się także sposób wyświetlania cen. Jak zatem kierowcy będą dowiadywać się, ile kosztuje paliwo?

vat akcyza diesel benzyna
Podaj dalej

Ile kosztuje paliwo? Nowy sposób wyświetlania cen

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Agencja zatwierdziła uchwałę zmieniającą sposób wyświetlania cen za paliwo na stacjach benzynowych. ANP zatwierdziła też sprzedaż zwykłej benzyny i etanolu dla stacji posiadających odpowiednie uprawnienia. 

W tej chwili taka działalność będzie ograniczona do etanolu i zwykłej benzyny. Aby przystąpić do programu, stacja musi spełniać warunki Programu Monitorowania Jakości ANP, a dostawa musi odbywać się w granicach gminy, w której sprzedawca detaliczny jest autoryzowany przez ANP. 

PILNE: Od 1 stycznia zmiany w rozliczeniach za paliwo w całej Polsce! Otrzymasz zwrot pieniędzy znacznie szybciej

Uchwała zmienia również sposób wyświetlania cen na stacjach w Brazylii. Cena za paliwo będzie miała tylko dwa miejsca po przecinku, a nie jak wcześniej – trzy. Przepisy wejdą w życie 180 dni po opublikowaniu uchwały w Federalnym Dzienniku Urzędowym. 

Cena za paliwo z dwoma miejscami po przecinku

– Cena za paliwo powinna być podawana przez stacje z dwoma miejscami po przecinku (zamiast obecnych trzech miejsc po przecinku). Cena musi być widoczna na panelu i na dystrybutorze, co ułatwi konsumentom zrozumienie. 

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Detalista będzie musiał także odpowiednio oznaczyć każdy dystrybutor w widoczny i czytelny sposób – musi być obecna nazwa firmy lub nazwa handlowa dystrybutora. – Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie znaku towarowego dystrybutora, a będziesz sprzedawać paliwo od innych dostawców, musisz w identyfikacji paliwa podać nazwę handlową dostawców. 

Ważne zmiany w przepisach

Inna zatwierdzona norma pozwala detalistom na sprzedaż zwykłej benzyny. Wcześniej mogli oni handlować tylko olejem napędowym i etanolem. Będą to firmy upoważnione przez agencję do zakupu dużych ilości paliwa, oleju i smaru, a następnie sprzedaży detalicznej. 

Obowiązkowe będzie też przesłanie do ANP współrzędnych georeferencyjnyjch stacji dealerskich w przypadku wniosku o zezwolenie na prowadzenie działalności. Według agencji nowy standard przyniesie korzyści dla nadzoru rynku. 

Przeczytaj również