PILNE: Zakup używanego auta - ceny poszybują niesamowicie do góry! "To nie to co Diesel czy benzyna"

PILNE: Zakup używanego auta - ceny poszybują niesamowicie do góry! "To nie to co Diesel czy benzyna"

uzywana-benzyna-diesel-elektryk

Podaj dalej

Benzyna i Diesel są dziś najdroższe od 8 lat, a już wkrótce drożyzna odbije się także na chcących kupić używany samochód. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że przejście na samochody elektryczne zbliża się do nas w zawrotnym tempie. Nieważne, jak postrzegasz tę rewolucję, koszty zakupu takiego samochodu – nawet na rynku używanym – będą horrendalnie wysokie. I wpłyną też na benzynę i Diesel. 

Elektryki, benzyna, Diesel… Wszystko będzie drogie

uzywana-benzyna-diesel-elektryk
fot. freepik

Transformacja na elektromobilność wiąże się z bardzo szerokim spektrum emocji i uczuć. Dla niektórych samochody elektryczne są nie do zaakceptowania jako alternatywa dla benzyny czy silnika typu Diesel. Inni widzą w nich ekologicznego zbawiciela, a jeszcze inni są po prostu podekscytowani nową technologią. 

Istnieje wiele powodów dla tak szerokiego spektrum uczuć, ale jeszcze więcej emocji wydaje się generować zakup używanego samochodu elektrycznego. Zamienne baterie są niezwykle drogie i trudne w wymianie. 

Ile % baterii traci Tesla po dwóch latach i 80 000 kilometrów? Masz Diesla? Będziesz w szoku!

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy wymienić baterie w naszych telefonach dosłownie w kilka sekund. Sam posiadałem kilka baterii i osobną ładowarkę, więc podczas wyjazdów czy w podróży nie trzeba było martwić się o podłączenie do prądu czy power banka. Ten rodzaj technologii miał pojawić się także w samochodach, ale ostatecznie na obietnicach się skończyło. 

Wymiana baterii dzisiaj to ogromny koszt

serwis Tesli-Model-3-facelift-2020_1
foto: Tesla

Akumulatory pojazdów elektrycznych są głęboko zintegrowane, podobnie jak wiele naszych dzisiejszych telefonów. W urządzeniach mobilnych już praktycznie nie wymienia się baterii, ponieważ sam jej koszt, jak i koszt robocizny, nie są dalekie od zakupu nowego telefonu. Czy w takim samym kierunku zmierzają elektryczne samochody? 

Tesla Model S na rynku wtórnym to bardzo ciekawa pozycja, do momentu gdy nie zdamy sobie sprawy, jak droga jest wymiana baterii. I nie tylko jej. Niektóre marki współpracują z firmami zajmującymi się recyklingiem i próbują znaleźć długoterminowe rozwiązania dla starych akumulatorów. Ale liczba pojazdów elektrycznych nie jest jeszcze zbyt duża, przynajmniej w wieku około 10 lat. 

Używane nie tak atrakcyjne jak dziś

Ile kosztuje wymiana baterii w Tesli? Niewyobrażalna suma pieniędzy. Można za to kupić nowy samochód!

Akumulatory do pojazdów elektrycznych mogą kosztować dziesiątki tysięcy złotych, a ich wymiana nie przypomina nawet wymiany silnika czy skrzyni biegów w samochodzie z silnikiem benzynowym czy typu Diesel. Zakup samochodu elektrycznego będzie wiązał się z koniecznością wymiany takiej baterii, a co za tym idzie? Ogromne koszty. 

Popularyzacja samochodów elektrycznych odbije się także na cenach używanych samochodów benzynowych i typu Diesel. Im mniej będzie dostępnych ich na rynku wtórnym, tym ceny będą szybować do góry. Jedno jest pewne – w niedalekiej przyszłości zakup używanego samochodu nie będzie już tak łatwy jak jeszcze dzisiaj. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News