PILNE: Zakaz silników benzynowych i typu Diesel zaostrzony! Nowe przepisy jeszcze bardziej dotkliwe

PILNE: Zakaz silników benzynowych i typu Diesel zaostrzony! Nowe przepisy jeszcze bardziej dotkliwe

PILNE: Zakaz silników benzynowych i typu Diesel zaostrzony! Nowe przepisy jeszcze bardziej dotkliwe

Podaj dalej

Europa znajduje się w krytycznym momencie odchodzenia od paliw kopalnych. Trwająca wojna w Ukrainie wciąż zagraża bezpieczeństwu energetycznemu na całym świecie, więc wydaje się, że pełne przejście na elektryki może być aktualnie najlepszym pomysłem. A zakaz silników benzynowych i typu Diesel ma być jeszcze bardziej zaostrzony. 

Benzyna i Diesel – zakaz będzie rozszerzony?

samochody elektryczne samochód ekologia diesel benzyna
fot. pixabay

Wspomniane wyżej czynniki przyczyniły się do wzrostu w branży elektryków, a rząd Wielkiej Brytanii pyta opinię publiczną na temat zmieniającego się rynku. Według Auto Trader Bikes, witryna odnotowała 120-procentowy wzrost zainteresowania motocyklami elektrycznymi w porównaniu do 2021 roku. 

Nie oznacza to jednak, że wszyscy entuzjaści jednośladów są gotowi zrezygnować z silników spalinowych. Z tego powodu rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął nowy sondaż dotyczący zakończenia sprzedaży silników benzynowych i typu Diesel – także dla motocykli. 

Sondaż dotyczy dokładnie pojazdów kategorii L – obejmują one dwu- i trzykołowe motorowery, motocykle, trójkołowce, wyposażone w wózki boczne motocykle oraz czterokołowce. Zakaz używania motocykli spalinowych prawdopodobnie popchnąłby wszystkich konsumentów w kierunku pojazdów elektrycznych. 

mercedes-vision-elektryk-diesel
fot. Mercedes

Krytyczny moment dla silnika spalinowego

Konsultacje publiczne w Wielkiej Brytanii są zgodne z kilkoma propozycjami, które rozważa także Unia Europejska. W lipcu 2022 r. Europejska Rada Ministrów utrzymała w mocy plan Fit for 55 zakazujący samochodów spalinowych do 2035 roku. Obecne wydarzenia w Wielkiej Brytanii mogą również wpłynąć na reakcję opinii publicznej na sondaż. 

19 lipca 2022 roku Londyn zarejestrował najgorętszy dzień w historii z temperaturami sięgającymi 40,3 stopni Celsjusza. Fala upałów podsyciła pożary lasów w całej Wielkiej Brytanii. Wiele osób przypisuje ekstremalne warunki pogodowe zmianom klimatycznym, które mogą dodatkowo napędzać przejście na pojazdy elektryczne. 

Kraj rozpoczął konsultacje społeczne 14 lipca 2022 r., a badanie zakończy się 21 września. Po zakończeniu okresu odpowiedzi, rządzący przeanalizują dane i opublikują swoje wyniki w ciągu trzech miesięcy. Tam znajdziemy też kolejne kroki, które ustanowią krytyczny moment w odchodzeniu od paliw kopalnych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News