PILNE: Nawet 500 zł mandatu za kilka milimetrów błędu. Musisz się bardzo pilnować, aby go nie dostać!

PILNE: Nawet 500 zł mandatu za kilka milimetrów błędu. Musisz się bardzo pilnować, aby go nie dostać!

mandaty policja pultusk

Podaj dalej

Nowe przepisy, które weszły w życie wraz z 1 stycznia 2022 roku przerażają kierowców. Nowy taryfikator oznacza, że za prędkość możemy dostać nawet 5000 zł mandatu. Ale nie wszystkie mandaty uległy zmianom, należy więc pamiętać szczególnie o jednym. Kilka milimetrów błędu może kosztować nas 500 zł. Jak go uniknąć? Sprawdź tutaj. 

Wysoki mandat za (nie)duży błąd

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Zdecydowana większość z nas zapłaciła w swoim życiu przynajmniej jeden mandat. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, czasami kieruje nami pośpiech lub nerwy. To zupełnie normalne i jeśli po kilku latach jazdy masz na swoim koncie jeden, czy dwa mandaty, możesz być zadowolony z takiego obrotu spraw. 

Niektórzy kierowcy są jednak dużo bardziej nieuważni, nieroztropni i mniej ostrożni. Ci muszą szczególnie uważać na drogach, bowiem mandaty w 2022 roku bardzo mocno podrożały. Ale nie wszystkie. Za kilku milimetrowy błąd możemy wciąż zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Jak go uniknąć? Przeczytaj tutaj. 

Opony to najważniejszy element naszego samochodu. To jedyna powierzchnia styku auta z nawierzchnią. Więc nawet najlepsze silniki, amortyzatory, hamulce i bóg wie co jeszcze nie pomogą, jeśli nasze opony będą w złym stanie. 

Choć polskie przepisy nie regulują obowiązku zakładania opon zimowych, znajdziemy w kodeksie drogowym inne przepisy dotyczące ogumienia. 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Zimowe czy letnie – nie ma znaczenia

Fabrycznie nowe opony mają bieżnik o głębokości od 6,5 do 8 mm, a według polskiego prawa możemy na nich jeździć do czasu, gdy osiągną 1,6 mm. Wszystko poniżej tego limitu będzie oznaczało mandat. Ale to nie jedyna „okazja”, gdy za opony możemy dostać mandat. Nawet jeśli nasze opony będą miały wystarczającą głębokość bieżnika, mogą być popękane czy wybrzuszone. Stare opony często ulegają zniszczeniu, więc należy co jakiś czas poddać je szczególnej kontroli. 

Problemów możemy nabawić się także mając dwie różne opony na jeden osi. Jeśli więc z przodu lub z tyłu będziemy mieć dwa różne rodzaje ogumienia, policjant może nałożyć na nas mandat i zabrać dowód rejestracyjny pojazdu. Nie warto ryzykować ani swojego i innych bezpieczeństwa, ani mandatu. 

Dlatego Polacy chętnie korzystają z licznych promocji, jakie w sezonie zimowym przygotowało dla nich Oponeo wspólnie z firmą Michelin. Jej szczegóły znajdziecie tutaj. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News