PILNE: Wysoki mandat za "zbyt stare" opony! Od marca musisz uważać z wymianą na letnie

PILNE: Wysoki mandat za "zbyt stare" opony! Od marca musisz uważać z wymianą na letnie

sprawdzanie opony freepik

Podaj dalej

Nowe przepisy oznaczają, że wielu kierowców przed nadchodzącym okresem wymiany na letnie będzie musiała kupić nowy zestaw ogumienia. Jakie opony uznawane są za zbyt stare? Skąd wprowadzenie nowych przepisów? O wszystko walczyła przez 9 lat matka nastoletniego syna, który zginął w wypadku autokaru. 

Stare opony? Wyrzuć na śmietnik

Opony to kluczowy element naszego samochodu, a kierowcy często bagatelizują ich właściwy stan. Przepisy to jedno, ale nie zapominajmy o zdrowym rozsądku. Warto zerknąć, dlaczego opony na nowy sezon będą tak ważne. Więcej przeczytacie TUTAJ. 

Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, jak ważne są opony i ich odpowiedni stan w naszym samochodzie. Nowe przepisy wprowadzone na wyspach oznaczają, że kierowcy muszą być bardzo ostrożni przed okresem wymiany na letnie. Maksymalny wiek opon to 10 lat – co i tak jest bardzo dużą liczbą. Skąd takie przepisy? I dlaczego powinny być wprowadzone również w Polsce?

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

We wrześniu 2012 roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Autokar wracający z jednego z brytyjskich festiwali muzycznych rozbił się po wybuchu… 19-letniej opony. Wówczas prawo nie regulowało maksymalnego wieku opon, a w skutek wypadku zmarły 3 osoby, w tym Michael Molloy. Jego matka walczyła przez 9 lat o zmianę przepisów i w końcu się jej udało. Od lutego 2021 roku w Wielkiej Brytanii opony nie mogą być starsze niż 10 lat. 

Przepisy obowiązują dla tych pojazdów

Takie przepisy obowiązują samochody ciężarowe, autobusy, autokary, czy minibusy. Jednak dotyczą one tylko przedniej osi. Jeśli samochód będzie miał starsze opony, nie przejdzie przeglądu, albo jego kierowca otrzyma wysoki mandat. 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Kobieta walcząca o zmianę przepisów tak komentowała wprowadzone zmiany: – Dziękuję za wszystkie dzisiejsze słowa wsparcia. Jestem jednak rozczarowana, że nie jest to całkowity zakaz. Mimo to, możemy czuć, że nasza kampania dziś zwyciężyła. Nie ma wątpliwości, że wiele żyć zostanie uratowanych. To zasługa wszystkich, którzy nas wspierali. 

Przepisy to jedno, ale zdrowy rozsądek to drugie. Nawet 10-letnie opony wydają się być przestarzałe. Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców w Polsce, aby nie jeździli na zbyt zużytym i zbyt starym ogumieniu. 

zdjęcie główne: Freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News