PILNE: Wysoki mandat za przewożenie choinki w samochodzie! Policja przypomina - ten popularny sposób to 500 zł

PILNE: Wysoki mandat za przewożenie choinki w samochodzie! Policja przypomina - ten popularny sposób to 500 zł

choinka-mandat-500-zl

Podaj dalej

Święta już za rogiem, a kierowcy coraz częściej nie wiedzą jak prawidłowo przewieźć choinkę swoim samochodem. Choć świąteczne drzewka różnią się od siebie, niemal w każdym przypadku możemy dostać wysoki mandat. Za najbardziej popularny sposób grozi nam nawet 500 zł kary. Co zrobić, aby uniknąć mandatu?

Wysoki mandat za przewożenie choinki

Jeśli jeszcze nie kupiliście tegorocznej choinki, pamiętajcie, że przy jej przewozie samochodem obowiązuje szereg przepisów. 

choinka-mandat

Choinki mogą być wysokie, krótkie, rozłożyste lub „szczupłe”. Mogą być zamocowane w doniczce, albo luźno stojące. Na jakąkolwiek choinkę się nie zdecydujemy, musimy zawsze pamiętać o tym, aby przewozić ją bezpiecznie. 

Oczywiście – idealnym scenariuszem byłoby zmieszczenie naszego świątecznego drzewka do bagażnika. Niewiele samochodów ma jednak tak dużą przestrzeń ładunkową, że uda się to zrobić. Jeśli mamy do wyboru pożyczyć od kogoś samochód typu furgonetka, albo duży van, również warto przemyśleć takie rozwiązanie. Za nieprawidłowe przewożenie w małej osobówce łatwo bowiem dostać duży mandat. 

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej „wizualizowanych” sposobów przewożenia choinki jest umieszczenie jej na dachu. Dzięki temu nie ubrudzimy sobie wnętrza samochodu, a jeśli nasz samochód jest naprawdę mały, czasami nie ma po prostu innego wyjścia. Jeśli jednak nieprawidłowo zabezpieczymy ją na naszym dachu dostaniemy mandat w wysokości 500 zł. 

Policja przypomina – róbmy to z głową

KWP Olsztyn: Zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, sięgać maksymalnie do 4m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny.

To nie jedyny mandat, który grozi nam za przewożenie choinki. Jeśli drzewko zasłoni nasze tablice rejestracyjne, policjant będzie mógł ukarać nas mandatem w wysokości 100 zł. Jeśli jednak zasłoni światła samochodu, mandat wyniesie nawet 200 zł. 

Możemy też zdecydować się jednak na transport choinki w środku, wtedy częstym wyborem kierowców jest przedni fotel pasażera. Musimy wtedy upewnić się, że drzewko nie zasłoni nam lusterek, okien, oraz że będzie dobrze zamocowane, aby nie fruwało po samochodzie. To jednak najmniej bezpieczny sposób, bowiem w razie wypadku… Cóż – drzewko może wylądować po prostu na naszej głowie. Róbmy to więc z głową, aby uchronić się przed mandatem i niepotrzebnym stresem przed świętami.

choinka-mandat

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News