PILNE: Wiemy, kiedy na stacjach pojawi się nowe paliwo! Sprawdź, czy twój samochód na nim pojedzie [LISTA]

PILNE: Wiemy, kiedy na stacjach pojawi się nowe paliwo! Sprawdź, czy twój samochód na nim pojedzie [LISTA]

Podaj dalej

Bardziej ekologiczne paliwo E10, które jest mieszanką benzyny z przyjaznym dla środowiska etanolem, trafi od września na wszystkie stacje benzynowe. Paliwo E10 jest wytwarzane z mieszanki benzyny i 10-procentowego bioetanolu. Ten produkowany jest z takich materiałów jak odpady drzewne, czy ziarna niskiej jakości lub cukrów. Ma ono pomóc w zmniejszeniu emisji CO2. 

Nowe paliwo na stacjach

dystrybutor paliwo silnik diesel

Pomysł ten jako pierwszy wprowadzi na swoich stacjach benzynowych Wielka Brytania – zastąpi tradycyjne paliwo już we wrześniu tego roku. Posunięcie to ograniczy emisje CO2 w Wielkiej Brytanii o 750 000 ton rocznie. Rząd twierdzi, że jest to równe usunięciu z dróg 350 tysięcy samochodów.

Jednak co ważniejsze, pomoże uczynić samochody wciąż poruszające się po drogach bardziej ekologicznymi. 

Sekretarz transportu, Grant Shapps:Chociaż coraz więcej kierowców jeździ pojazdami elektrycznymi, są kroki, które możemy podjąć, aby zmniejszyć emisje z milionów pojazdów, które już poruszają się po naszych drogach. Przejście na paliwo E10 pomoże kierowcom w całym kraju zmniejszyć wpływ każdej podróży na środowisko.

Zmiany także dla paliwa typu Diesel

benzyna diesel paliwo

Brytyjskie stacje benzynowe już dziś sprzedają paliwo E5 z mieszanką etanolu nie przekraczającą 5%. W zeszłym roku nazwy pomp zostały przemianowane. Bardziej ekologiczny Diesel nazywa się teraz biodieslem B7. 

Wprowadzenie biopaliw na stacje benzynowe jest częścią planu osiągnięcia neutralności klimatycznej. 

Niektóre starsze samochody nie mogą jednak korzystać z nowego paliwa E10. Obejmuje to nawet część modeli z XXI wieku, jak i starsze. Pełną listę samochodów, które „nie pojadą” na nowym biopaliwie znajdziesz TUTAJ. 

Kiedy w Polsce?

Teraz pozostaje tylko czekać, gdy kolejne kraje zdecydują się na taki ruch. Biorąc pod uwagę, że do 2050 roku wszystkie państwa Unii Europejskiej mają mieć neutralność klimatyczną równą zeru, tylko kwestią czasu jest, gdy zobaczymy biopaliwo na polskich stacjach benzynowych. Warto przygotować się do takiego ruchu zawczasu. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News