PILNE: Wiemy, jak będzie wyglądała nowa Dacia Duster! Mnóstwo nowości - to będzie prawdziwy HIT!!! [ZDJĘCIA]

PILNE: Wiemy, jak będzie wyglądała nowa Dacia Duster! Mnóstwo nowości - to będzie prawdziwy HIT!!! [ZDJĘCIA]

dacia-duster-2024

Podaj dalej

Renault i Dacia pracują nad nowym SUV-em, Dusterem trzeciej generacji. Samochód będzie oparty na całkowicie nowej platformie, będzie miał wytrzymałą konstrukcję i zupełnie nowy układ napędowy. Co jeszcze wiemy o nowej Dacia Duster? To będzie prawdziwy hit sprzedażowy. 

Nowa Dacia Duster – WOW!

Francuskie media donoszą, że Dacia Duster trzeciej generacji jest w fazie rozwoju i zostanie wprowadzony na rynek w okolicach 2024 roku. Nowy model przyniesie istotne zmiany, zarówno z estetycznego, jak i technicznego punktu widzenia. 

dacia duster predkosc
Dacia Duster po lifcie już wkrótce odejdzie do historii

Obecna Dacia Duster drugiej generacji bazuje na BO Platform, która ostatecznie zostanie wycofana z produkcji. Z kolei model nowej generacji będzie oparty na modułowej platformie CMF-B opracowanej przy współpracy Renault-Nissan. Obecnie to podstawa nowych Logana i Sandero. 

Nowa platforma zapewni znaczną poprawę w zakresie bezpieczeństwa i właściwości jezdnych. Doda również możliwość elektryfikacji. Nowa Dacia Duster będzie kompatybilna z hybrydowym układem napędowym. SUV otrzyma nową konfigurację hybrydową E-Tech, taką samą jak Renault w hybrydowych wersjach Clio i Captur. 

Większy silnik benzynowy

dacia-duster-2024-3

Zamiast 1,6-litrowego silnika benzynowego, nowy Duster otrzyma 1,8-litrowy wolnossący silnik benzynowy. Będzie działał w cyklu Atkinsona (tak samo jak silniki hybrydowe Toyoty, czy Forda), co zmniejsza moc na rzecz zużycia paliwa. Według raportów, silnik 1.8 będzie bardziej odpowiedni od 1.6. System ten będzie posiadał również dwa silniki elektryczne, tworząc kompletny zestaw hybrydowy. 

Nowa Dacia Duster będzie zainspirowana koncepcyjnym Bigsterem SUV, który został niedawno zaprezentowany. SUV będzie miał agresywnie wyglądający grill na całej szerokości i najnowszą wersję charakterystycznych reflektorów Dacii w kształcie litery Y. Nie zabraknie też świateł LED i kwadratowego przedniego zderzaka, w którym znajduje się centralny grill z parą pionowych wlotów powietrza. 

dacia-duster-2024-3
Koncept Dacia Bigster SUV – na nim oparty będzie Duster

Do Europy, ale…

Co ciekawe, nowa Dacia Duster może pojawić się najpierw na rynku.. indyjskim, zanim trafi do Europy. Nowy model powinien pojawić się w salonach w okolicach 2023/2024 roku. Indie to bardzo ważny rynek dla wszystkich producentów, o czym może świadczyć m. in. ostatnie połączenie sił Tesli ze Skodą. Więcej o nowym pomyśle Elona Muska przeczytacie TUTAJ. 

A my dopiero co poznaliśmy nowego Dustera po liftingu, a już czekamy na kolejną generację. Z renderów i nieoficjalnych zdjęć wynika, że naprawdę jest na co czekać. Dacia obiecała swoim klientom, że wciąż pozostanie tania i przystępna, przy jednoczesnej poprawie jakości i designu. To widać już w najnowszych Loganie czy Sandero, które sprzedają się świetnie. 

dacia-duster-2024

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News