PILNE: Węgiel to twoje główne źródło ciepła? Jeśli będziesz nim palić, dostaniesz nawet 5000 zł kary

PILNE: Węgiel to twoje główne źródło ciepła? Jeśli będziesz nim palić, dostaniesz nawet 5000 zł kary

PILNE: Węgiel to twoje główne źródło ciepła? Jeśli będziesz nim palić, dostaniesz nawet 5000 zł kary

Podaj dalej

Podczas poniedziałkowych obrad sejmiku w Małopolsce radni zmienili uchwałę antysmogową. Do tej pory ci, którzy palili tzw. „kopciuchami” musieli pospieszyć się, aby węgiel nie był ich pierwszym wyborem. Niestety, ale radni zmienili ustawę na gorszą. 

Węgiel (i nie tylko) zostanie z nami na dłużej

węgiel sklep pgg opał ekogroszek
Pixabay

Przepisy, które zostały przyjęte w ramach ustawy antysmogowej zakładały że wszystkie piece pozaklasowe mają być wymienione do końca tego roku. „Bum” na węgiel, którego nie ma i który jest horrendalnie drogi, zmienił jednak podejście radnych i mieszkańców. 

Sejmik w miniony poniedziałek przegłosował wydłużenie okresu, w którym gospodarstwa mogą używać m. in. węgiel. Stare „kopciuchy” mogą być używane aż do 30 kwietnia 2024 roku. Po tym terminie, jeśli nie wymienicie swoich starych pieców na terenie województwa małopolskiego, dostaniecie karę od 500 do 5000 zł. 

Jak podaje onet.pl z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Małopolsce wciąż jest… 119 tysięcy gospodarstw, które korzystają ze starych, niewydajnych pieców. 

węgiel piec opał palenie śmieciami śmieci piec
Pixabay

… mimo sprzeciwu społecznego

Podczas poniedziałkowych obrad sejmiku za zmianą i wydłużeniem terminu było 25 radnych, podczas gdy 11 było przeciw. To zmiany, które mogą i zapewne wpłyną na zdrowie i życie mieszkańców Małopolski.

Jak podaje Polski Alarm Smogowy na portalu Twitter: – Kopciuchy w Małopolsce zostają nie o jeden, a o dwa sezony grzewcze dłużej – mimo sprzeciwu społecznego. Sejmik Małopolski zlekceważył wynik konsultacji społecznych, w których blisko 80 proc. obywateli opowiedziało się przeciw zmianom w uchwale antysmogowej.

 

Oznacza to, że jeśli komuś uda się kupić węgiel, będzie mógł nim palić aż do kwietnia 2024 roku. Wiemy wszyscy jednak, jak będzie to wyglądało w praktyce. Zdecydowana większość ludzi będzie paliła tym, „co popadnie”, bo węgiel jest drogi i niedostępny. A to będzie miało fatalny wpływ na już bardzo złą jakość powietrza w województwie Małopolskim.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News