PILNE: "Ukryty" podatek na paliwo powinien zniknąć! Bez niego benzyna i Diesel stanieją o 2 zł/litr

PILNE: "Ukryty" podatek na paliwo powinien zniknąć! Bez niego benzyna i Diesel stanieją o 2 zł/litr

paliwo-stacje paliw

Podaj dalej

To, że płacąc za paliwo, odprowadzamy podatki, jest dla nas wszystkich jasne jak słońce. O bardzo dziwnej i niepokojącej sytuacji donosi jednak LA Times – kierowcy mieli od 2015 roku płacąc za paliwo płacić „tajemniczy” podatek. 

Ukryty podatek na paliwo

dodatek-na-paliwo
fot. freepik

Paliwo jest bardzo drogie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Podczas gdy nawet USA cierpią z powodu wysokich cen, najbardziej dotkliwa sytuacja jest w Kalifornii. Tam paliwo kosztuje średnio o 1,50 zł/litr więcej, niż w reszcie kraju. Duża część tej ceny to podatki. Jak donoszą jednak media, kierowcy płacą tam tajny podatek od 2015 roku, o którym nikt nie wie, a ustawodawcy niewiele z nim robią. 

Pod koniec zeszłego roku raport wykazał, że prawie 5 zł cen paliw w Kalifornii składało się z podatków i opłat. Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy po cichu wprowadzono nowy podatek. Ten uderzył w portfele kalifornijskich kierowców jeszcze bardziej. 

Zmiany wyniknęły z powodu eksplozji w rafinerii Exxon Mobil w Torrance w 2015 roku. Ta eksplozja spowodowała, że paliwo podrożało w całym stanie. Uszkodzenia spowodowane eksplozją spowodowały, że rafineria działała na pół gwizdka, co kosztowało kierowców 2,4 miliarda dolarów. Podatek się pojawił i… nigdy nie zniknął. 

paliwo ropa ceny
fot. pixabay

Nie zazdrościmy kierowcom w Kalifornii…

Ekonomista UC Berkley Severin Borenstein nazwał go „tajemniczą dopłatą paliwową”. Borenstein powiedział, że średnia dopłata za tajemniczy podatek w Kalifornii wynosiła 2 zł. 

Kara Greene, rzeczniczka Wester States Petroelum Assn powiedziała, że średnio 5 zł z każdego galonu w Kalifornii trafia na podatki, opłaty i programy klimatyczne. Z tej kwoty średnio 0,45 zł idzie na stanowe i lokalne podatki. Borenstein dodaje, że od 2015 roku kierowcy zapłacili miliardy w tajemniczym podatku. 

24 marca szalona promocja na paliwo - diesel i benzyna za darmo
fot. freepik.com – amparogv

– Ten rozkład podwyższonych cen benzyny w Kalifornii pokazuje źródło problemu. Marże dystrybucyjne wzrosły o 29 centów, co przekłada się na 22 miliardy dolarów od 2015 roku. 

Wygląda na to, że prawodawcy niewiele zrobili z tym tajemniczym podatkiem. Gubernator Newsom wezwał prokuratora generalnego do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie cen gazu w całym stanie… i to wszystko. Od tego czasu niewiele się o tym mówi. Niestety dla kalifornijskich kierowców, może zająć lata, aby coś z tym zrobić. A w tym czasie kierowcy wciąż muszą płacić tajemniczy podatek, na który niewielu zwraca uwagę. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News