PILNE: Tutaj Diesel przekroczył dziś historyczną granicę 7 zł za litr! A to dopiero początek podwyżek ...

PILNE: Tutaj Diesel przekroczył dziś historyczną granicę 7 zł za litr! A to dopiero początek podwyżek ...

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Diesel jeszcze nigdy nie był tak drogi – francuskie portale informują dziś o kolejnej przekroczonej granicy 7 zł/litr. W ostatnich tygodniach tankowanie samochodu staje się coraz droższe nie tylko w Polsce, a trend ten niestety będzie utrzymywał się również w naszym kraju. Wszystko za sprawą niemal historycznie drogiej baryłki ropy. 

Diesel będzie jeszcze droższy

Jak zapewne każdy z was zdążył już zauważyć, Diesel i benzyna są rekordowo drogie. I to nie tylko w Polsce. Tankowanie jest coraz droższe, a w porównaniu z zeszłym rokiem baryłka ropy podrożała z 42 do 83 dolarów. 

W efekcie, Diesel jeszcze nigdy nie był tak drogi. Średnia cena oleju napędowego we francuskich dystrybutorach osiągnęła w zeszłym tygodniu 1,5354 euro czyli około 7,20 zł. To więcej niż w październiku 2018 roku i więcej niż na początku kryzysu „żółtych kamizelek”. 

Według strony Carbu.com, we wtorek 12 października 2021 roku średnia cena paliwa typu Diesel we Francji wyniosła 1,558 euro za litr. Stanowi to wzrost o 0,34 euro (+28%) w porównaniu z zeszłym rokiem. 

Ropa wcale nie taka droga?

Wpływ zmian cen ropy na dystrybutorach jest bardzo gwałtowny. Według badania przeprowadzonego przez Banqe de France, przekazanego przez Les Echos, „średnio 11 dn roboczych przenosi się w 90% na zmianę kosztów na ceny. Całkowity wpływ na ceny paliw zajmuje około dwudziestu dni roboczych. 

Należy pamiętać też, że cena litra benzyny czy paliwa typu Diesel nie zależy tylko od cen ropy, ale także od podatków. Co ciekawe, francuski rząd zamroził je w 2018 roku, ale dziś to wciąż około 60% ceny. 

Francuski rząd niedawno zapowiedział, że jeśli benzyna będzie ciągle drożała, odmrozi i zmniejszy podatki. Wszystko po to, aby nie zahamować gospodarki i umożliwić ludziom ciągłe korzystanie z samochodów. 

Trzeba pamiętać też, że w latach 2011-2014 ropa kosztowała ponad 100 dolarów za baryłkę, czyli o 17 więcej niż obecnie, a benzyna i tak była tańsza niż dziś. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News