PILNE: Transport publiczny będzie jeszcze droższy niż benzyna i Diesel! Zapomnij o autobusach i tramwajach

PILNE: Transport publiczny będzie jeszcze droższy niż benzyna i Diesel! Zapomnij o autobusach i tramwajach

autobus-bilety-diesel-ceny

Podaj dalej

Każdy kierowca wie, że w ostatnich miesiącach benzyna i Diesel wzrosły niebotycznie. To ma oczywiście wpływ na ceny wszystkich produktów na naszych sklepowych półkach. Jednym z rozwiązań, aby zaoszczędzić na transporcie, jest wybór transportu publicznego. Ale już niedługo. 

Diesel przyczyni się do ogromnych wzrostów cen biletów

autobus-bilety-diesel-ceny
fot. freepik

Benzyna i Diesel są bardzo drogie, a co za tym idzie drogie są pieczywo, mleko, cukier i… drogi będzie także transport publiczny. Najlepiej pokazuje to przykład Szwecji, w której paliwo jest bardzo drogie już od dłuższego czasu. 

Od 2000 roku bilety na komunikację miejską podrożały tam o 139%. A wszystko zaczęło się od podwyżek cen paliw – w 2000 roku benzyna i Diesel podrożały odpowiednio o 71% i 100%. Nowe dane ze Szwedzkiego Urzędu Statystycznego pokazują, że ceny transportu publicznego wzrosły nawet bardziej, niż ceny paliw. 

John Eliasson:Wzrost o 139% od 2000 roku to dużo. Są też inne produkty, których ceny jeszcze bardziej wzrosły, takie jak elektryczność, ubezpieczenie, czy gazety.

Paliwo wpływa na ceny wszystkich produktów

autobus-bilety-diesel-ceny
fot. freepik

Według Statistics Sweden wzrost cen paliw w ciągu ostatniego roku jest ekstremalny, ale transport publiczny podrożał jeszcze bardziej w ostatnich latach. To tylko pokazuje, jak duży wpływ mają ceny paliw na bilety autobusowe i tramwajowe. 

W ciągu ostatnich dwunasty miesięcy ceny benzyny w Szwecji wzrosły o kolejne 30%, a Diesel stał się o 40% droższy. Jednocześnie ceny biletów w ostatnim roku wzrosły o kolejne 3%. 

Ceny paliw bardzo wzrosły w ciągu ostatniego roku i były największym czynnikiem przyczyniającym się do inflacji, która jest obecnie najwyższa od prawie 30 lat – dodał John Eliasson, statystyk w Statistics Sweden. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News