PILNE: To paliwo jest dużo tańsze nawet od LPG! W Polsce pełny bak wychodzi dzisiaj równe 100 zł

PILNE: To paliwo jest dużo tańsze nawet od LPG! W Polsce pełny bak wychodzi dzisiaj równe 100 zł

stacja-benzynowa-paliwo

Podaj dalej

Paliwo cały czas drożeje, a zbliżające się wakacje, czy sankcje nakładane na Rosję nie będą poprawiały sytuacji. Eksperci przewidują, że do końca roku baryłka ropy naftowej osiągnie nawet 150 dolarów, co oznacza, że przekroczenie psychologicznej bariery 10 zł/litr wydaje się nieuniknione. 

To paliwo to przyszłość?

Mercedes EQC ładowanie
fot. Mercedes

Szalejąca inflacja, wojna w Ukrainie… A na samym końcu łańcucha „problemów” brak możliwości rafinacji ropy naftowej, co ostatecznie przekłada się na tak drogie paliwo. Dziś za litr benzyny kierowcy muszą zapłacić ponad 8 zł, za Diesla nieco mniej, natomiast LPG kosztuje niecałe 4 zł/litr. 

Wszystkie tradycyjne napędy spędzają Polakom sen z powiek, a podróżowanie stało się droższe niż kiedykolwiek. To oznacza, że już wkrótce zaczniemy poszukiwać alternatyw, które tak naprawdę są na wyciągnięcie ręki. 

Już dziś tankując elektryczne „paliwo” możemy poruszać się za – dosłownie – grosze. Jeśli tylko porównamy koszty do silników spalinowych, nawet droższy koszt zakupu elektryka bardzo szybko się zwróci. 

Kia EV6 ładowanie
fot. Kia

Podróżowanie dużo, dużo tańsze, nawet niż na LPG

Pełny bak na stacji benzynowej to dziś koszt około 400 zł, w zależności od tego, ile paliwa może przyjąć wasz samochód. Nawet najbardziej oszczędna benzyna lub Diesel nie przejedzie 100 kilometrów za mniej niż 50-55 złotych. To bardzo dużo w porównaniu do tego, co oferują samochody elektryczne. 

Jeszcze do niedawna „tankowanie” elektryków było w Polsce darmowe. Te czasy już co prawda minęły, ale wciąż jest bardzo tanio. 1 kWh energii kosztuje plus minus 1,20 zł, co oznacza że samochód z akumulatorem o pojemności 82 kWh zatankujemy do pełna za 100 zł. Za te pieniądze według producentów przejedziemy nawet około 500 kilometrów, co oznacza że podróżowanie elektrykiem jest dziś nawet 3 razy tańsze, niż benzyną, Dieslem, a nawet LPG. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News