PILNE: To rewolucyjne paliwo dostało zielone światło do masowej produkcji! Zmieni się wszystko od ...

PILNE: To rewolucyjne paliwo dostało zielone światło do masowej produkcji! Zmieni się wszystko od ...

nowe-paliwo-wodor-ciagla-produkcja-2

Podaj dalej

Ostatnie odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie pozwoli na produkcję zielonych paliw na skalę przemysłową. To paliwo otrzymało właśnie zielone światło do masowej produkcji, a to świetna informacja dla kierowców. 

Nowe paliwo zrewolucjonizuje rynek?

nowe-paliwo-wodor-ciagla-produkcja

Wodór jest najbardziej powszechnym pierwiastkiem na Ziemi, a mimo to jest bardzo trudny do zdobycia. Dzieje się tak, ponieważ występuje w różnych kombinacjach z tlenem (w wodzie) lub węglowodorami (gaz ziemny, czy ropa naftowa). Jest to oczywiście bezbarwny gaz, ale często nazywa się go szarym, niebieskim lub zielonym wodorem. Nie chodzi o jego kolor, a o to, że to czyste, ekologiczne paliwo. 

Najtańszym sposobem produkcji wodoru i najbardziej powszechnym jest otrzymanie go za pomocą gazu ziemnego poprzez katalityczną reakcję chemiczną. W tym procesie metan miesza się z parą wodną w wysokich temperaturach, aby uzyskać wodór. Produktem ubocznym jest również CO2 – około 10 kg na każdy 1 kg wytworzonego wodoru. W zależności od tego, co dzieje się z CO2, ten wodór jest onaczony kolorem szarym (CO2 trafia do atmosfery) lub niebieskim (CO2 jest magazynowane).

nowe-paliwo-wodor-ciagla-produkcja

Trochę chemii

Zielony wodór jest z kolei wytwarzany w zupełnie innym procesie, zwanym elektrolizą. Doprowadzenie energii elektrycznej do wody prowadzi do rozdzielenia cząsteczek wodoru i tlenu. W tym procesie nie ma szkodliwych produktów ubocznych, ale energia elektryczna wykorzystywana do elektrolizy musi pochodzić ze źródeł odnawialnych, aby nazwać ten zielony wodór. Również maszyny używane do elektrolizy są drogie, więc tak pozyskiwany wodór bywa dużo droższy niż ten pozyskiwany z metanu. 

Odkrycie na Uniwersytecie w Tel Awiwie (TAU) pozwala na wykorzystanie zupełnie innego procesu do produkcji zielonego wodoru. Doktorantka Tamar Elman, pod kierunkiem prof. Iftacha Yacoby’ego z Wydziału Nauk Przyrodniczych TAU, opublikowała badanie zatytułowane „Wzmocniony przesłuch chloroplastów-mitochondriów promujący produkcję glonów H2 w otoczeniu”, opisujący lepszy sposób wytwarzania wodoru. 

nowe-paliwo-wodor-ciagla-produkcja

Naukowcy zidentyfikowali zmutowany szczep alg, który może podtrzymywać produkcję wodoru, a proces ten nadaje się do zastosowań przemysłowych. Naśladuje to proces zachodzący w przyrodzie jako produkt uboczny fotosyntezy. W mikroalgach, jednokomórkowych glonach występujących w każdym zbiorniku wodnym, a nawet w glebie, utrzymuje się tylko przez kilka minut. Właśnie dlatego inżynieria TAU z mikroalgami do produkcji wodoru przez wiele dni, a nawet tygodni jest przełomem. 

Ciągła produkcja wodoru jest możliwa

„Nowa mutacja pokonuje dwie główne bariery, które do tej pory uniemożliwiały ciągłą produkcję wodoru”, wyjaśnia prof. Iftach Yacoby. „Pierwszą barierą jest akumulacja tlenu w procesie fotosyntezy. Z reguły tlen zatruwa enzym wytwarzający wodór w algach, ale w mutacji wzmożone oddychanie eliminuje tlen i stwarza dogodne warunki do ciągłej produkcji wodoru. Drugą barierą jest utrata energii na konkurujące procesy, w tym wiązanie dwutlenku węgla w cukier. To również zostało rozwiązane w mutancie i większość energii jest kierowana do ciągłej produkcji wodoru”.

Czy paliwo wodorowe stanie się teraz bardziej popularne? To z pewnością świetne wiadomości dla kierowców – wszak nie chcemy, aby przyszłość była tylko elektryczna, prawda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News