PILNE: To już się dzieje - koniec ze sprzedażą benzyny i Diesla! Już od tego roku kierowcy nie będą mogli ...

PILNE: To już się dzieje - koniec ze sprzedażą benzyny i Diesla! Już od tego roku kierowcy nie będą mogli ...

PILNE: To już się dzieje – koniec ze sprzedażą benzyny i Diesla! Już od tego roku kierowcy nie będą mogli …

Podaj dalej

Unia Europejska chce zakazać sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi lub typu Diesel od 2030 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że jej przepisy wcale nie będą potrzebne. Wielu kierowców już od tego roku nie kupi swojego wymarzonego samochodu wyposażonego w silnik spalinowy. 

Benzyna i Diesel odchodzą do lamusa

paliwo-benzyna-diesel-tankowanie-za-darmo
fot. freepik

Volvo ze skutkiem natychmiastowym zakazało sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel. Takie przepisy szwedzki producent wprowadził właśnie w Danii. 

– Jesteśmy świadomi, że możemy potencjalnie stracić klientów, oferując tylko nasze modele Recharge. Ale spodziewamy się wzrostu zamówień o 25% w przyszłym roku – mówi Sarka Heyna Fuchsova, dyrektor generalny Volvo Car Denmark. 

Jeszcze przed podjęciem tej zaskakującej decyzji Volvo obiecało, że do 2025 roku co drugi ich samochód będzie w pełni elektryczny. A od 2030 roku nie będzie sprzedawało żadnych samochodów z silnikami benzynowymi lub typu Diesel. Teraz Volvo Cars w Danii robi pierwszy krok, całkowicie zaprzestając sprzedaży samochodów wyposażonych wyłącznie w silniki benzynowe i Diesel – w tym łagodnych hybryd. 

Volvo przestawia się na prąd

Volvo XC60 plug-in hybrid
fot. Volvo

– Firma Volvo Cars zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. A zostanie producentem w pełni elektrycznych samochodów jest ważnym kamieniem milowym w tej podróży. W Danii zdecydowaliśmy się już całkowicie skoncentrować sprzedaż na naszych modelach Recharge. Robimy to, ponieważ przyszłość jest elektryczna i dlatego, że Volvo Cars będzie liderem samochodów elektrycznych w klasie premium, a robimy to, ponieważ obecnie popyt przewyższa podaż – dodała Sarka Heyna Fuchsova, dyrektor generalny Volvo Car Denmark. 

Volvo przestało już sprzedawać samochody z silnikami benzynowymi lub typu Diesel w Norwegii. Większość klientów w Danii już teraz pyta o samochody elektryczne i hybrydy plug-in. Volvo Car Denmark spodziewa się, że w przyszłym roku będzie sprzedawać taką samą liczbę samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in. Samochody hybrydowe typu plug-in zostaną ostatecznie całkowicie wycofane. 

Volvo XC60 2022
fot. Volvo

Nadal oferujemy hybrydy typu plug-in naszym klientom, którzy nie mają optymalnych opcji ładowania lub lubią jeździć na prąd, ale jeżdżą też w dłuższe trasy. Mamy termin wyznaczony na 2030 r., ale ponieważ infrastruktura ładowania staje się jeszcze lepsza, a akumulator może obsługiwać dłuższe podróże, jest bardzo prawdopodobne, że Dania będzie jednym z pierwszych rynków, który pożegna się z samochodami hybrydowymi typu plug-in – zakończyła dyrektor generalny Volvo Car Denmark.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News