PILNE: Ten nowy SUV będzie dostępny w Polsce! Ma 680 KM i kosztuje zaledwie 200 tys. zł [ZDJĘCIA]

PILNE: Ten nowy SUV będzie dostępny w Polsce! Ma 680 KM i kosztuje zaledwie 200 tys. zł [ZDJĘCIA]

nowy-suv-voyah-bedzie-dostepny-w-polsce-2

Podaj dalej

Nareszcie! W Unii Europejskiej w końcu dostępny będzie SUV o mocy 680 koni mechanicznych, za jedyne 200 000 zł. To tyle, ile kosztuje Skoda Kodiaq ze „zwyczajnym” silnikiem TDI. Ten samochód ma więc ogromny potencjał na to, aby stać się prawdziwym sprzedażowym hitem. Kto z nas nie chciałby mieć pod butem prawie 700 KM? 

Ten nowy SUV będzie sprzedażowym HITEM!

nowy-suv-voyah-bedzie-dostepny-w-polsce

Chińczycy nie chcą przyciągać nowych klientów do swoich samochodów tylko niską ceną. Najwyraźniej zrozumieli, że muszą zaoferować coś więcej – atrakcyjną technologię. Ten SUV oferuje ją dodatkowo w bardzo niskich cenach, a samochód pojawi się w UE jeszcze w tym roku. 

Jednym z ważniejszych rynków dla Chińczyków jest Rosja, gdzie producenci mogą sprzedawać z łatwością swoje samochody dzięki mniej rygorystycznym wymogom regulacyjnym. Przez Rosję mogą też przedostać się do innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Teraz, nowy SUV pojawi się jednak także w… Norwegii! 

Co prawda Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale wciąż obowiązują ją zasady Europejskiego Obszaru Gospodarczego. A stąd, podobnie jak z Rosji do WNP, otwarta droga na rynek całej Unii. 

Od Norwegii na całą Europę

nowy-suv-voyah-bedzie-dostepny-w-polsce

Marka Voyah chce rozwijać się w Norwegii, oferując ciekawe i stosunkowo udane auta, które sprawdzają się już w Chinach. Szef koncernu Lu Wang zapowiedział dziś, że jego działalność nie będzie ograniczać się tylko do rodzimego rynku. Producent rozpocznie swoją ekspansję od Norwegii, gdzie w pierwszej połowie roku pojawi się model o nazwie „Free”. Oznacza to również, że w Oslo powstanie pierwszy dealer z flagowym biurem. Voyah ma jednak w planach rozszerzać swoją działalność na pozostałe europejskie kraje. 

Nazwa tej marki dla wielu z nas pozostaje dość anonimowa, ale może skojarzysz firmę Dongfeng? To producent współpracujący z wieloma znanymi markami, takimi jak Kia, Honda, czy Renault. Jest również właścicielem znacznych udziałów w Stellantis, konglomeracie składającym się z Fiata, Peugeta i Citroena. 

nowy-suv-voyah-bedzie-dostepny-w-polsce

Voyah to z kolei nic innego jak próba wybicia się w segmencie premium, konkurując z markami takimi jak BMW. Model Free, który trafił do sprzedaży pod koniec zeszłego roku, mierzy naprawdę wysoko. 

Tylko BMW X7 większe

Wielki SUV ma 4905 mm długości, 1950 mm szerokości i 1690 mm wysokości. W tej klasie jest tylko kilka aut, które są większe – na przykład BMW X7. Nawet Volkswagen Touareg jest mniejszy, nie mówiąc już o Skodzie Kodiaq. Ale nie to jest najciekawsze. 

nowy-suv-voyah-bedzie-dostepny-w-polsce

Z jednej strony SUV oferuje luksus i mnóstwo technologii na pokładzie. Ten samochód pod wieloma względami mógłby mieć logo Audi, BMW, czy Mercedesa. Na desce rozdzielczej znajdziemy trzy wyświetlacze, z których jeden służy tylko pasażerom. Praktycznie nie ma fizycznych przycisków, za to gadżetów do bezpieczeństwa i komfortu, jest mnóstwo. System noktowizyjny? Bardzo proszę. 

Najbardziej niezwykłe jest jednak to, co kryje się we wnętrznościach samochodu. To bardzo mocny SUV z parą silników elektrycznych, które przekazują na wszystkie koła aż 680 KM i 1000 Nm momentu obrotowego. Tym samym, mimo że nie jest to ani mały, ani lekki samochód, rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,5 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona do 200 km/h, ale z pewnością znajdą się tacy, którzy usuną ten kaganiec. 

nowy-suv-voyah-bedzie-dostepny-w-polsce

Spokojnie, jest też benzyna!

Samochód wyposażony jest w akumulatory 88 kWh, więc deklarowany zasięg do 500 km na jednym ładowaniu wydaje się być zbyt optymistyczny. Ale jeśli martwisz się, że to elektryk, to nie do końca potrzebnie. Auto ma bowiem również silnik 1,5 turbo o mocy 109 KM, który w razie potrzeby służy jako generator prądu. Wtedy SUV przejedzie 860 km na jednym ładowaniu – przynajmniej według producenta. 

Gdyby taki samochód znalazł się w ofercie jednego z niemieckich producentów premium, kosztowałby bez mała pół miliona złotych. Albo i lepiej. Mamy przecież luksusowe wnętrze, pełno wyposażenia i przede wszystkim ogromną moc. A wszystko to ze spalinowym generatorem. Ale Chińczycy pozostają wierni niskim cenom również w przypadku takich produktów. SUV w najmocniejszej wersji kosztuje bowiem 313 600 juanów, czyli około 200 000 zł. 

nowy-suv-voyah-bedzie-dostepny-w-polsce

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News