PILNE: Od 14 marca strajk na stacjach benzynowych! Kierowców tankujących paliwo czekają ogromne utrudnienia

PILNE: Od 14 marca strajk na stacjach benzynowych! Kierowców tankujących paliwo czekają ogromne utrudnienia

paliwo-stacje paliw

Podaj dalej

Paliwo na stacjach benzynowych jest strasznie drogie, ale dla części kierowców tankowanie będzie jeszcze bardziej „skomplikowane”. Wszystko z powodu strajku zaplanowanego na 14 marca. 

Drogie paliwo, a teraz jeszcze to

paliwo-stacja-benzynowa-strajk-2
fot. freepik

Menedżerowie i właściciele stacji benzynowych proszą rząd o obniżenie podatków od benzyny i leju napędowego. Kierowców każde tankowanie mocno pociąga po kieszeni, ale teraz będą musieli zmierzyć się z jeszcze innymi problemami logistycznymi. Wszystko spowodowane jest przez bardzo drogie paliwo. 

Stowarzyszenie włoskich operatorów Faib, Fegica i Figisc ogłosiły, że od poniedziałku 14 marca niektóre stacje benzynowe „będą wyłączać oświetlenie w trybie samoobsługowym w nocy”. Wszystko po to, aby zmusić rząd do obniżenia cen benzyny i oleju napędowego za pomocą podatków. 

O co konkretnie proszą operatorzy sieci paliwowych? Zaniepokojenie przewidywalnym spadkiem konsumpcji, będącym wynikiem coraz wyższych cen, doprowadza właścicieli stacji do ściany. Zarząd chce, aby rząd uruchomił program zmniejszenia podatków na paliwo. 

paliwo-tanieje-ale-jest-nowy-problem
fot. freepik

Każdy litr paliwa to tyle samo pieniędzy dla stacji

Niezależnie od trendu cenowego, trzy federacje przypominają, że stacje benzynowe cały czas zarabiają dokładnie tyle samo za każdy litr paliwa wlany do baku kierowców. Oznacza to, że przy spadku popytu, kryzys może się tylko pogłębić. 

Wskazanym rozwiązaniem ma być interwencja państwa w sprawie podatków na benzynę i diesel. Możliwość tę rząd włoski zaczął już częściowo rozważać. Wiceminister rozwoju gospodarczego, Pichetto Fratin, w ostatnich danych postawił na stolę hipotezę zamrożenia podatku VAT, a nawet czasowego wycofania się z akcyzy. 

Benzyna i Diesel ale nie do pełna

Są to dwie propozycje wydatków, które razem stanowią większość ceny na dystrybutorze. Łącznie stanowią prawie 60% tego, ile płacą za paliwo kierowcy. Trzy stowarzyszenia nie wykluczają innych form protestu na tym etapie po wyłączeniu świateł. Tymczasem świat zmierza do uwolnienia coraz większej liczby strategicznych zapasów ropy naftowej. 

Kierowcy we Włoszech mogą mieć jeszcze jeden problem, który jest związany z ceną. Przy użyciu karty kredytowej na samoobsługowych stacjach istnieje bowiem limit 100 euro. Biorąc pod uwagę ceny powyżej 2 euro za litr, każdy kto posiada zbiornik większy niż 50 litrów, nie będzie mógł zatankować auta do pełna. A przynajmniej nie za pośrednictwem jednej transakcji. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News