PILNE: Sprzedaż samochodów z silnikiem typu Diesel w internecie zakazana! Nie będzie można publikować ogłoszeń

PILNE: Sprzedaż samochodów z silnikiem typu Diesel w internecie zakazana! Nie będzie można publikować ogłoszeń

sprzedaz-uzywany-diesel

Podaj dalej

Rządy właściwie wszystkich państw walczą z emisją generowaną przez silniki typu Diesel. W ciągu ostatnich dwóch lat walka ta bardzo mocno się zintensyfikowała, a Unia Europejska wydała oficjalny zakaz sprzedaży nowych samochodów od 2030 roku. Do kuriozalnej sytuacji doszło jednak już dziś po drugiej stronie globu. 

Diesel online? Za to też się wezmą!

Diesel nie przeżywa najlepszych dni. Oprócz tego, że wkrótce nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z silnikami spalinowymi, w niektórych częściach świata nie wolno będzie także reklamować cen paliw. Stacje benzynowe nie będą mogły informować o swoich promocjach czy cenach. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Poniższa sytuacja pokazuje, że już wkrótce nie będziemy mogli nawet normalnie sprzedać samochodu w internecie.

O tym, że sprzedaż samochodów z silnikiem typu Diesel może być bardzo trudna dowiedział się Mike Sebold z New Jersey. Mężczyzna zamieścił swojego pickupa RAM 2500 na sprzedaż za pośrednictwem Facebook Marketplace. Z opisu aukcji dowiadujemy się, że samochód miał wycięty DPF (filtr cząstek stałych) i EGR (zawór recyrkulacji spalin). To dość częste modyfikacje, ale nie są „mile widziane” przez prawo. 

nowa-doplata-na-benzyne-i-diesel-2
fot. Haval

To wystarczyło, aby zwrócić uwagę Departamentu Ochrony Środowiska New Jersey. Nie widząc nawet osobiście pojazdu, agencja wysłała mężczyźnie zawiadomienie, że jego Diesel nie jest zgodny z prawem stanowym. List zawierał dokładne informacje na temat naruszeń, w tym próbę sprzedaży pojazdu, przy którym majstrowano ze sprzętem do emisji. 

Przyniosłem list do domu, zjadłem obiad i postanowiłem sprawdzić, co jest w środku. Otwieram i jest to zawiadomienie stwierdzające, że mój pickup wystawiony na sprzedaż jest nielegalny. Nie mogę go sprzedać, aby prowadzić. Nie mogę zrobić z nim nic, poza przywróceniem systemu emisji spalin.”

Wycięty DPF i EGR dyskwalifikują przed sprzedażą

alpina-bmw-diesel-przepisy
fot. Alpina

Problem stał się jednak dużo bardziej złożony. Wszystko dlatego, że to nie on zmodyfikował silnik typu Diesel. – Nie mam tych części, ponieważ tak już kupiłem mojego pickupa. Nic o tym nie wiedziałem. 

Mężczyzna podejrzewa, że Facebook maczał w tym palce. Departament dowiedział się o jego aukcji 23 czerwca, czyli mniej więcej wtedy, gdy wysłał zdjęcia i opis pojazdu na portal społecznościowy. Jak twierdzi, zdjęcia zostały stamtąd usunięte. 

Rzecznik Departamentu powiedział: – Wiemy o platformach mediów społecznościowych, na których pojazdy z silnikami typu Diesel ze zmodyfikowanymi systemami emisji są oferowane na sprzedaż. Próba sprzedaży auta z naruszonymi systemami emisji jest naruszeniem zasad. Kiedy DEP dowiaduje się o takiej sprzedaży, odejmujemy odpowiednie działanie egzekucyjne. Osoba jest zobowiązana do przestrzegania przepisów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News