PILNE: Skończy ci się paliwo podczas jazdy - dostaniesz mandat. Nawet 400 zł i 8 pkt karnych!

PILNE: Skończy ci się paliwo podczas jazdy - dostaniesz mandat. Nawet 400 zł i 8 pkt karnych!

PILNE: Skończy ci się paliwo podczas jazdy – dostaniesz mandat. Nawet 400 zł i 8 pkt karnych!

Podaj dalej

Jeśli skończy ci się paliwo podczas jazdy, możesz mieć duży problem. Nie tylko znajdziesz się w stresującej sytuacji, spóźnisz się do pracy, ale jeszcze możesz dostać bardzo wysoki mandat. To jeden z najbardziej dziwnych przepisów, o jakich słyszeliśmy. Choć z drugiej strony, ma duży sens. 

Wysoki mandat za brak paliwa

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Niemiecka sieć autostrad jest znana na całym świecie. Poszukiwacze mocnych wrażeń uwielbiają autobahny, ponieważ wciąż na około 50% z nich nie ma ograniczeń prędkości. Oznacza to, że kierowcy mogą efektywnie podróżować tak szybko, jak tylko chcą. O ile oczywiście mają paliwo. 

Jest bowiem jedna prędkość, która jest bardzo niemile widziana na niemieckiej autostradzie. To 0 km/h. W rzeczywistości jest nie tylko niemile widziane, czy też niepożądane. Zatrzymanie się na autostradzie jest wbrew przepisom, chyba że mówimy o nieuniknionej sytuacji awaryjnej. Może to być pęknięta opona czy usterka silnika. 

Brak paliwa nie jest jednak uznawany za awaryjny. Zamiast tego, jeśli paliwo w twoim baku zupełnie wyschnie, jest to klasyfikowane jako zaniedbanie ze strony kierowcy. Dlatego też jeśli będziesz kiedykolwiek jechał na niemieckiej autostradzie upewnij się, że masz pełny bak!

„Parking” tylko w sytuacji awaryjnej

paliwo-pusty-bak

Głównym powodem, dla którego kierowcy otrzymają za to zaniedbanie wysoki mandat jest niebezpieczeństwo związane z zatrzymaniem samochodu. Wynika ono z błędu ludzkiego, któremu można przecież łatwo zapobiec. Większość samochodów informuje kierowców, kiedy paliwo jest na bardzo niskim poziomie z przynajmniej 50-kilometrowym wyprzedzeniem. 

Jak dokładnie wyglądają przepisy w Niemczech? Zatrzymywanie się (do 3 minut z kierowcą za kierownicą) lub parkowanie (ponad 3 minuty z kierowcą poza samochodem) na autostradach jest nielegalne. 

Postój oznacza mandat w wysokości 35 euro, natomiast parkowanie to już 70 euro. Do tego można dostać nawet 8 punktów karnych. 

Oczywiście, samochód stojący nieruchomo na pasie awaryjnym nie jest uznawany za nielegalne parkowanie, jeśli nie mieliśmy wyboru. Dzieje się tak w przypadku awarii samochodu, ale brak planowania tankowania uznawany jest przez sąd jako „wybór”. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News