PILNE: Skoda wycofuje Octavię z produkcji! Popularny w Polsce model całkowicie zniknie z rynku

PILNE: Skoda wycofuje Octavię z produkcji! Popularny w Polsce model całkowicie zniknie z rynku

2020-Skoda-Octavia-36

Podaj dalej

Skoda zakończy produkcję popularnego w Polsce modelu Octavia. Audi i Volkswagen już pracują nad zastąpieniem swojej linii produktów samochodami elektrycznymi, więc byłoby zaskakujące, gdyby Skoda poszła inną drogą. Po 2026 roku Skoda zastąpi Octavię zupełnie nowym samochodem elektrycznym. 

Skoda zakończy wieloletnią historię

Skoda Octavia RS diesel benzyna

Czwarta generacja Skody Octavii została wprowadzona w listopadzie 2019 roku, ale pierwsze samochody trafiły do klientów dopiero osiem miesięcy później. Podobnie jak w przypadku poprzednika, Skoda oferuje dwa rodzaje nadwozia (liftback i kombi) oraz mnóstwo silników benzynowych i typu Diesel. Ponadto, producent z Mladej Boleslav poszerzył swoją gamę o hybrydowy projekt typu plug-in. 

Octavia nie będzie jednak elektryczna – zamiast tego, coraz częściej mówi się o tym, że obecna generacja Octavii będzie ostatnią. Szef producenta samochodów Thomas Schafer poinformował, że Skoda szykuje trzy nowe auta elektryczne, które dołączą do obecnego Enyaqa. Jednym z nich może być Octavia, choć spodziewamy się, że jej następca dołączy pod inną nazwą. Ponadto, Schafer dodał, że obecne samochody mają być maksymalnie zhybrydyzowane. 

Nowy model stworzy Volkswagen

skoda-konczy-produkcje-octavii

Według Salzburger Nachrichten, Volkswagen wytycza kierunek na przyszłość. Niemcy potwierdzili już, że pracują nad zupełnie nowym sedanem, który ma wyznaczać nowe standardy w zakresie zasięgu, szybkości ładowania i cyfryzacji. Pojawi się w roku 2026, co odpowiada odejściu spalinowej Octavii. Wariant z logo VW będzie oczywiście droższy, a przez pewien czas miałby rynek tylko dla siebie. Po pewnym czasie pojawi się również wersja Skody. 

Spekuluje się, że elektryczny Volkswagen powinien kosztować około 35 tysięcy euro (164 tys. zł). Ta cena jest jednak dla klientów daleka od ostatecznej. Wiele funkcji i wyposażenia będzie płatne dodatkowo – zapewne w ramach subskrypcji. 

Nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że Skoda przyjmie takie samo podejście. Skoro jednak cała branża zmierza w tym kierunku, nie będzie to zaskoczeniem. Skoro zniknie Passat, zastąpiony przez I.D. Vizzion, zniknie też Octavia. I stanie się to już w 2026 roku. 

Audi też skorzysta

skoda-konczy-produkcje-octavii

Pocieszające jest to, że ceny Skody na pewno będą niższe, niż Volkswagena. Dla całej Grupy VW będzie to ogromna oszczędność. Opracowany zostanie tylko jeden samochód, będą one różnić się tylko designem i oprogramowaniem. 

Niemcy dodają, że elektryczna nowość otrzyma półautonomiczną kontrolę poziomu SAE2+, ale będzie gotowa na SAE4. Długość samochodu powinna mieć od 4,5 do 4,7 metra, a ze względu na brak jednostki spalinowej wewnątrz powinno być więcej miejsca niż w dzisiejszej Octavii. Z tego samego konceptu skorzysta nie tylko Skoda i Volkswagen, ale również Audi, które nazwało swój projekt Artemis. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News