PILNE: Skoda wstrzymuje sprzedaż nowych samochodów! Za chwilę dołączą kolejni producenci

PILNE: Skoda wstrzymuje sprzedaż nowych samochodów! Za chwilę dołączą kolejni producenci

Škoda Parts Centrum, Mladá Boleslav

Podaj dalej

Wielu zachodnich producentów samochodów, w tym Skoda, reagują na wojnę. Przestali sprzedawać samochody w Rosji, ale nie w geście solidarności z Ukrainą, a po prostu pilnując własnego interesu. Nie ma się czemu dziwić. 

Skoda i inni wstrzymują sprzedaż samochodów

Skoda Fabia Monte Carlo wnętrze
fot. Skoda

Jeśli czujesz, że producenci samochodów zareagowali ostrzej niż politycy, pewnie masz rację. NATO i Unia Europejska próbują nakładać na Putina i Rosję kolejne sankcje, które wydają się niczego nie zmieniać w obrazie konfliktu. 

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że producenci, w tym Skoda, zareagowali ostrzej niż politycy. Audi oficjalnie przystało eksportować swoje samochody do Rosji i tam je sprzedawać. Według informacji Avtostat część grupy VW – Volkswagen, Skoda i Porsche – zrobiły to samo. GM, Jaguar i Land Rover mieli podjąć podobne decyzje. 

Skoda Fabia Monte Carlo 2022
fot. Skoda

Ta lista z pewnością będzie się poszerzać, zwłaszcza jeśli spojrzymy na powód zatrzymania sprzedaży. Nie chodzi tu wcale o solidarność z narodem ukraińskim czy dążenie do „ukarania” Rosjan brakiem nowych samochodów. To troska o własne pieniądze. 

Co dalej?

Skoda Enyaq Coupe RS

W odpowiedzi na inwazję rosyjska waluta spadła do rekordowo niskiego poziomu. Kurs rubla będzie nadal bardzo niestabilny, więc producenci samochodów nie będą mogli sprzedawać swoich samochodów za odpowiednie pieniądze. Ryzykowaliby straty kursowe – z łatwością mogliby otrzymać dużo mniej pieniędzy we własnej walucie, niż byłoby to dla nich do zniesienia. 

Gdy sytuacja się ustabilizuję, ceny powinny wzrosnąć o około 20% – byłby to najwyższy wzrost od 2015 roku. Ale jasnym jest, że sytuacja jest nieprzewidywalna, a połączenie samego konfliktu i nakładanych sankcji może spowodować, że ceny wzrosną wszędzie. 

skoda-diesel-tdi

Analitycy szacują, że rynek samochodowy w Rosji odczuje kolejny cios w tym roku. Gdy kolejne dni i tygodnie pokażą, jak rozwinie się sytuacja, będziemy wiedzieć więcej. Na tym etapie wiadomo już tylko, że Rosjanie nie przejmą od razu zamówionych aut. Nawiasem mówiąc, Skoda z pewnością nie będzie zadowolona z takiego obrotu spraw. Rosja to dla niej ogromny rynek, a w zeszłym roku sprzedała tam ponad 10% całej produkcji! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News