PILNE: Skoda pokazała swój najnowszy model. To "Lamborghini dla ubogich" - wygląda świetnie! [ZDJĘCIA]

PILNE: Skoda pokazała swój najnowszy model. To "Lamborghini dla ubogich" - wygląda świetnie! [ZDJĘCIA]

skoda-enyaq-lamborghini-dla-ubogich

Podaj dalej

Skoda ujawniła dziś kolejne szczegóły swojego najnowszego samochodu, który przez wielu nazywany jest „Lamborghini dla ubogich”. Choć samochód doczeka się oficjalnej prezentacji dopiero w przyszłym roku, dyrektor generalny Skody Thomas Schafer i szef projektu Skoda Oliver Stefani wybrali się na przejażdżkę zakamuflowanym pojazdem testowym. Panowie spotkali się, aby pomówić o stylizacji nowego sportowego SUV-a. 

Skoda wchodzi w nowy segment

skoda-enyaq-lamborghini-dla-ubogich-2

Lista samochodów elektrycznych Skody powiększy się w przyszłym roku o model Enyaq Coupe iV. To bliski krewny Enyaqa iV, który zadebiutował w 2020 roku, ale z bardziej sportowym pazurem. Wielu obserwatorom przypomina on Lamborghini Urus dla ubogich. 

Jak mówi Oliver Stefani, szef projektu Skoda, samochód był przyjemny w opracowaniu, ponieważ firma często koncentruje się na pojazdach rodzinnych z przestronnymi wnętrzami. Wygląd przypominający coupé pozwolił projektantom nadać mu charakter, jak na przykład mocna linia nad tylnymi kołami, która tworzy ulubiony kąt Stefaniego – tylne trzy czwarte. 

skoda-enyaq-lamborghini-dla-ubogich-2

Spadzisty dach i duże koła podkreślają krótkie zwisy i bardziej sportową sylwetkę samochodu. Jednak unikalny design marki Skoda jest widoczny głównie na zewnątrz. Wewnątrz samochód dzieli swoje założenia z innymi pojazdami elektrycznymi ze stajni Volkswagena. 

Niezły zasięg i obiecująca moc

Skoda Enyaq iV i Enyaq Coupe iV korzystają z modułowej platformy elektrycznej MEB grupy Volkswagen. Obydwa mają wiele wspólnego z modelem ID.4. Wiemy, że model będzie dostępny z akumulatorem o pojemności 62 lub 82 kWh w połączeniu z jednym z trzech wariantów mocy – 177 KM, 201 KM lub 261 KM. Napęd na tylne koła będzie standardem, a w opcji znajdziemy również wariant z napędem na obie osie. Wewnątrz kierowcy znajdą 5,3-calowy ekran wskaźników, podczas gdy na desce rozdzielczej dominuje większy 13-calowy ekran dotykowy. 

skoda-enyaq-lamborghini-dla-ubogich-2

Gdy Skoda Enyaq Coupe iV trafi do sprzedaży, będzie oferowana w trzech wariantach wyposażenia – iV 60, iV 80 oraz iV 80x. Skoda twierdzi, że sportowy crossover zapewni ponad 535 kilometrów zasięgu. Choć należy pamiętać, że liczby te oparte są na cyklu testowym WLTP. 

Skoda EV wygląda dość podobnie do swojego rodzeństwa z grupy VW. Dwójka dzieli też wiele części, choć pojawią się wyraźne akcenty Skody. Te pomogą jej odróżnić to, co zobaczymy finalnie w przyszłym roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News