PILNE: Skoda ma jeszcze większe problemy, niż mogło się wydawać. Te liczby są zatrważające! [RAPORT]

PILNE: Skoda ma jeszcze większe problemy, niż mogło się wydawać. Te liczby są zatrważające! [RAPORT]

Skoda Fabia kombi nie powstanie

Podaj dalej

Skoda ma jeszcze większe problemy, niż wydawało się kilka tygodni temu. Czeski producent osiągnął kolejny smutny „kamień milowy” – spadek sprzedaży jest wręcz niespotykany. Bez względu na jego przyczyny, jedno jest pewne – Skoda ma duże problemy i chyba nie bardzo wie, jak je rozwiązać. 

Skoda w ogromnych tarapatach

Skoda Fabia kombi nie powstanie
fot. Skoda

Jeśli nie spędziłeś ostatnich kilku miesięcy w izolacji, bez internetu i dostępu do telewizji, nie będzie to dla ciebie wielkim zaskoczeniem. Świat motoryzacyjny jest nękany przez brak chipów i innych komponentów potrzebnych do tworzenia nowych samochodów. Skoda również jest dotknięta tymi problemami i wydaje się, że radzi sobie gorzej z kryzysem niż ktokolwiek inny. 

Kryzys na rynku chipów jest niewątpliwie dominującym powodem bezprecedensowego spadku sprzedaży prawie wszystkich samochodów. Ale na pewno nie jedyny, a cała sytuacja nie dotyczy wszystkich producentów w równym stopniu. 

Jednym z najbardziej dotkniętych producentów jest Skoda. Od kilku miesięcy na wielu rynkach, na całym świecie czeski producent odnotowuje rekordowo niskie liczby. We wrześniu sprzedaż samochodów w Europie spadła do najniższych poziomów od 26 lat, a Skoda znalazła się wśród trzech najgorszych marek. Wśród tych „mainstreamowych” – była na miejscu numer 1. 

skoda-konczy-produkcje

Lepsze wyniki mają nawet MINI i Land Rover

Szczegółowa analiza nowych samochodów we Włoszech opublikowana przez stowarzyszenie ANFIA pokazuje skalę problemu. Wydaje się, że Skoda robi coś źle. Albo kompletnie brakuje jej części, albo zwyczajnie nie może sprzedać tych samochodów, które ma gotowe. Nie da się inaczej wytłumaczyć tak tragicznej sytuacji czeskiego producenta. 

W październiku w kraju calcio i pizzy sprzedaż wszystkich samochodów spadła o 35,7%, ale Skoda spadła o zatrważające 68,3%! Nie ma żadnego producenta, który byłby choć blisko tych liczb. Przykładowo, Volkswagen spadł o 40,1%, co jest ogromną różnicą. 

Nie dla wszystkich producentów spadki są tak ogromne. Hyundai spadł tylko o 7,1%, co jest naprawdę fascynujące. Koreańczycy są wśród pięciu najlepszych marek we Włoszech, sprzedając w październiku dokładnie 4362 samochody. Skoda w tym samym czasie sprzedała 868 aut – to wynik gorszy niż Mini czy Land Rover…

skoda-fabia-diesel-jaki-diesel-benzyna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News