PILNE: Rząd znosi akcyzę i inne podatki na paliwo! Benzyna i Diesel tańsze o prawie 5 zł/litr

PILNE: Rząd znosi akcyzę i inne podatki na paliwo! Benzyna i Diesel tańsze o prawie 5 zł/litr

paliwo-kobieta-obnizka-cen-paliw

Podaj dalej

Choć paliwo jest wciąż bardzo, bardzo drogie, wydaje się, że polscy kierowcy nie mogą mieć powodów do narzekań. Polski rząd zniósł przecież na początku lutego podatek VAT, więc w teorii moglibyśmy tankować jeszcze o 15% drożej. Teraz jednak rządy wielu innych państw zastanawiają się co zrobić dalej z rosnącymi cenami przy dystrybutorach. 

Paliwo tańsze o prawie 5 zł/litr!

paliwo-tanieje-ale-jest-nowy-problem
fot. freepik

Na ceny paliw składa się wiele podatków – akcyza, VAT, podatek drogowy… Łącznie do państwa z każdego litra benzyny czy diesla trafia około 60% całej kwoty. Z tego powodu rządy wielu krajów europejskich zastanawiają się, jak ulżyć kierowcom. 

Nie chodzi jednak tylko o nasze prywatne tankowanie. Paliwo ma przecież ogromny wpływ na ceny wszystkich produktów. Bez transportu nie trafią one na nasze półki i nie zostaną nawet wyprodukowane. Dlatego obniżenie cen paliw jest ważne w dużo szerszej skali, niż wielu mogłoby się wydawać. 

Narazie Iran i Arabia Saudyjska zgodziły się na zwiększenie produkcji romy w ramach OPEC. Rynki zareagowały i ceny znacznie spadły. Ale to jeszcze nie odbija się na cenach paliw na stacjach – te pozostaną takie same, albo jeszcze nawet nieznacznie urosną. Dlatego przykład powinniśmy brać z Belgii czy Holandii.

ceny paliw diesel benzyna
fot. pixabay

Spora obniżka przyciągnie kierowców po benzynę i Diesel

Co ciekawe, to dwa kraje które wiodą w Europie prym jeśli chodzi o elektromobilność. A mimo to nie zapominają o obywatelach tankujących paliwo. Tam paliwo obecnie kosztuje ponad 2,50 euro za litr (około 12 zł). Po zmniejszeniu obciążenia podatkowego benzyna może być dostępna za 1,70 euro (8,15 zł), a Diesel za 1,60 euro (7,67 zł). W ten sposób kierowcy odczują wyraźną ulgę na stacjach benzynowych. 

Ponadto, pozwoli to obniżyć ceny wszystkich innych towarów przewożonych drogami. Oczywiście, pomysł ten jeszcze musi przejść przez wszystkie prawne procesy, ale wszystko wskazuje na to, że Belgowie i Holendrzy będą mogli za niedługo złapać trochę oddechu. Taki ruch jest dobry również ze względu na to, że „przyciągnie” do siebie kierowców z krajów mieszkających przy granicy. Może Polska również powinna pomyśleć o takiej obniżce cen paliw za pomocą podatków?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News