PILNE: Rząd wprowadza dodatkowy urlop dla pracowników. Polacy będą mieli dużo więcej wolnego

PILNE: Rząd wprowadza dodatkowy urlop dla pracowników. Polacy będą mieli dużo więcej wolnego

urlop-kodeks-pracy-marlena-malag

Podaj dalej

Urlop to bardzo ważny aspekt naszego życia, bez którego większość z nas po prostu straciłaby głowę. Często cały rok pracujemy z myślą o upragnionej chwili wolnego. Wczoraj parlament zakończył prace nad nowymi rozwiązaniami dla pracowników. Wśród nich znalazł się m. in. dłuższy urlop rodzicielski, dodatkowe dni urlopu a także stabilne formy zatrudnienia. Nowelizacja Kodeksu pracy trafi teraz na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.

Zmiany w kodeksie pracy

urlop praca wolne
fot. freepik

Każdy, kto pracuje, wie jak ważny jest urlop. Pozwala nam odetchnąć od codziennej gonitwy, a czasami jest niezbędny do tego, by zaopiekować się chorym dzieckiem, albo załatwić inne ważne sprawy. Wczoraj, 9 marca, polski rząd zakończył prace nad nowelizacją kodeksu pracy. Co dokładnie się zmieni? 

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej: – Bardzo się cieszę, że już niebawem faktem staną się kolejne korzystne rozwiązania w prawie pracy. Pierwsze zmiany już wchodzą w życie, bo 7 kwietnia zacznie obowiązywać możliwość pracy zdalnej, a od 21 lutego pracodawcy zyskali szersze uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości pracowników. Przyjęte w czwartek kolejne regulacje są odpowiedzią na oczekiwania m.in. pracujących rodziców. To dla nich wydłużamy urlop rodzicielski i wprowadzamy elastyczne formy zatrudnienia, co z pewnością ułatwi godzenie ról zawodowych i prywatnych. Ważne zmiany nastąpią w zakresie możliwości zmian warunków zatrudnienia oraz w zawieraniu umów na okres próbny.

Dłuższy urlop rodzicielski

To jedna z najważniejszych zmian. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41. tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43. tygodni (w przypadku porodu mnogiego). W jego ramach nieprzenaszalną część określono na 9 tygodni dla każdego z rodziców.

Dodatkowy urlop opiekuńczy

urlop-kodeks-pracy-marlena-malag
fot. Twitter

Ustawa wprowadza dodatkowy urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad członkiem rodziny, który wymaga wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie bezpłatny i będzie przysługiwał pracownikom w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

Wprowadzamy także zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Zwolnienie to będzie przysługiwało w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

Elastyczna organizacja pracy

Możliwość szerszego skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz opiekunom członków rodziny lub osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym – wymagających wsparcia z poważnych względów medycznych.

Prawo do zmiany rodzaju umowy

Pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo do wystąpienia o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Taka możliwość będzie dostępna raz w roku kalendarzowym.

Zmiany w umowie o pracę na okres próbny

Umowę o pracę na okres próbny będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający: 1 miesiąca. W przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy. 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News