PILNE: Rząd wprowadzi nową ulgę na paliwo! Pojawi się w wakacje - "obniżony VAT to za mało"

PILNE: Rząd wprowadzi nową ulgę na paliwo! Pojawi się w wakacje - "obniżony VAT to za mało"

paliwo-pelny-bak-ceny-ropy-spadaja

Podaj dalej

Paliwo drożeje na stacjach benzynowych w całej Europie praktycznie z dnia na dzień, a zbliżające się wakacje przerażają nie tylko zmotoryzowanych. To wszak najbardziej gorący okres na naszych drogach, podczas którego popyt na benzynę, Diesel i LPG rośnie. A razem z nim do góry idą ceny. 

Paliwo w wakacje będzie horrendalnie drogie

diesel benzyna paliwo cena paliw paliwa
fot. freepik.com – aapsky

Rządy wielu państw już dzisiaj rozważają, jak zapobiec masakrze na stacjach benzynowych. Włoski rząd myśli o nowej obniżce na paliwo – obecny obniżony VAT kończy się 8 lipca i nie będzie już zdaniem rządzących wystarczający. Włosi chcą na nową ulgę przeznaczyć aż 900 mln euro miesięcznie. Jak dokładnie ma to funkcjonować?

Wakacje będą jednym z najgorętszych okresów w roku i to nie tylko na naszych termometrach. Włosi myślą nie tylko o swoich obywatelach, ale także o wszystkich zmotoryzowanych turystach, których obecne ceny mogą po prostu odstraszać. Do tego wszystkiego, 8 lipca w teorii wygasza obniżona stawka na paliwo. 

W rządzie rozpoczęto już prace mające na celu złagodzenie cen za paliwo. Kolejna obniżka byłaby czwartą w ciągu kilku miesięcy. Informacje te podaje La Repubblica, wskazując również potencjalne dane liczbowe. Co więcej, ewentualne zatrzymanie rosyjskiej ropy naftowej może doprowadzić do kolejnych wstrząsów na rynku. 

Uruchomiono polski bon na paliwo
fot. freepik.com – syda_productions

Co po 8 lipca?

Pomysł, który jest w tej chwili bardziej hipotezą, niż prawdziwym planem, polega na przeznaczeniu około 900 milionów euro miesięcznie na wyrównanie cen benzyny i diesla. Początkowo ma on obowiązywać przez okres 3-5 miesięcy. Skarb Państwa umożliwiłby pokrycie całego lub w większości 2022 roku, dopóki rosyjskie embargo na ropę nie zacznie w pełni funkcjonować. 

Obecnie wprowadzone środki kosztują Włochów już około 1 miliarda miesięcznie. Pierwotnie obniżka miała trwać do 21 kwietnia, ale została przedłużona do 2 maja, a potem jeszcze do 8 lipca. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News