PILNE: Rząd obniży horrendalne ceny paliw! Kierowcy mogą odetchnąć - benzyna i Diesel wrócą do poziomu...

PILNE: Rząd obniży horrendalne ceny paliw! Kierowcy mogą odetchnąć - benzyna i Diesel wrócą do poziomu...

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Podaj dalej

Europejskie kraje w obliczu eksplodujących cen paliw wykazywały do tej pory absolutną bezczynność. Paliwo jest koszmarnie drogie nie tylko w Polsce, ale i wszystkich innych europejskich krajach. Nie mówiąc już o tym, że benzyny czy Diesla prawie nie ma na terenie Wielkiej Brytanii. Na szczęście są już pierwsze informacje o tym, że ktoś zaczyna walkę z tymi horrendalnymi cenami. 

Paliwo nie będzie już droższe

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Pamiętacie ubiegłoroczne spadki cen? Gdy za paliwo płaciliśmy poniżej 4 zł/litr? Wydaje się jak wieki temu, a przyczyną takiego stanu rzeczy były restrykcje związane z pandemią, które zatrzymały gospodarkę i transport, zmniejszając zużycie i popyt na paliwo. 

To już dawno minęło, a od tego czasu świat zaczął wracać do normy. Oznacza to jednak, że popyt na paliwo wzrósł, a razem z nim wzrosły ceny. We Francji benzyna jest obecnie droższa o 16% w porównaniu z początkiem zeszłego roku, a Diesel podskoczył do góry o 12%. 

I to właśnie rząd francuski jest pierwszym, który postanowił coś z tym zrobić. Wzrost cen budzi obawy o dalszy rozwój sytuacji gospodarczej. Eksperci w tej dziedzinie dziwią się bezczynności europejskich rządów. Nawet państwa członkowskie UE wydają się nie robić zupełnie nic. Francuski minister finansów Bruno Le Maire zareagował jednak na tę sytuację w sposób, który ciężko jest wyobrazić sobie w naszym kraju. 

Benzyna i Diesel podrożeją – rząd obniży podatek

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek-3.

– Musimy zostawić wszystkie drzwi otwarte i być przygotowanym na reakcję, jeśli będzie to tymczasowo konieczne, aby chronić siłę nabywczą narodu francuskiego. Jeśli więc ceny benzyny i oleju napędowego gwałtownie wzrosną, jesteśmy gotowi utrzymać je na obecnym poziomie – powiedział Le Maire. 

Minister dodał również, że rząd będzie skłonny zmniejszyć obciążenie podatkowe paliwa, które stanowi aż 60% ceny całkowitej – w przypadku dalszych podwyżek. 

Ale to nie tylko paliwo jest horrendalnie drogie. W Europie drożeje również gaz i energia elektryczna. Również w tym przypadku rząd francuski zamierza interweniować. Po gwałtownym wzrośnie cen premier Francji Jean Castex zapowiedział, że kraj utrzyma podwyżki do maksymalnie 4%. Dlatego też, jeśli energia stanie się droższa, państwo obniży stawkę podatku. W przypadku gazu w tym roku nie powinno być dalszych podwyżek. 

Takie podejście wydaje się być fantastyczne, tym bardziej w tak trudnych dla wielu ludzi czasach. Czy jednak możemy spodziewać się, że rządy kolejnych europejskich krajów, w tym Polski, pójdą śladem Francji? Niestety, ale na ten moment nic na to nie wskazuje. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News