PILNE: Rząd wprowadza program dopłat na paliwo! Ogromna grupa kierowców może liczyć na dofinansowanie

PILNE: Rząd wprowadza program dopłat na paliwo! Ogromna grupa kierowców może liczyć na dofinansowanie

Kierowcy korzystają z tego dofinansowania 120 zł na paliwo

Podaj dalej

Rząd rozważa wprowadzenie dopłat na paliwo – program ma być przeznaczony dla najmniej zarabiających pracowników, którzy muszą dojeżdżać samochodem z domu do miejsca pracy. Każdy, kto tankował ostatnio paliwo na stacji wie, jak ogromnym wydatkiem stały się wizyty na stacji benzynowej. 

Program dopłat na paliwo dla określonej grupy kierowców

Niezależnie czy mówimy o oleju napędowym, benzynie bezołowiowej, czy LPG, każde paliwo w ostatnich tygodniach zanotowało ogromny wzrost cen. Niestety, ale zjawisko to tylko po części spowodowane jest wzrostem cen ropy naftowej. A nie ma tak naprawdę nic wspólnego ze wzrostem podatków. 

Francuski rząd planuje pomóc swoim najbardziej potrzebującym obywatelom. Ceny gazu i energii niepokoją wielu obywateli, a zbliżająca się zima nie napawa optymizmem. Rząd próbował wcześniej rozwiązać problem przez zamrożenie pewnych podwyżek, ale nie dało to większego efektu. Paliwo wciąż jest bardzo drogie, a teraz pojawił się nowy pomysł inspirowany tym, co funkcjonuje już w kilku miejscach. 

Aby poradzić sobie ze wzrostem cen, zamiast obniżki podatków, której domagają się niektórzy najwięksi francuscy dystrybutorzy, rząd pracuje nad programem dopłat na paliwo. 

To już funkcjonuje

Oczywiście, program nie będzie dla wszystkich i będzie podlegać kilku kryteriom. W niektórych społecznościach podobne programy zostały wprowadzone już w 2018 roku. Na przykład w Bourgogne-Granche-Comte pomoc wynosi 30 euro miesięcznie, z czego 50% płaci pracodawca. 

Oczywiście, istnieją warunki dochodowe, w tym przypadku dochód nie może przekraczać dwukrotności kwoty płacy minimalnej. Przywoływane są również inne kryteria, takie jak brak alternatywy transport publicznego. Minimalna odległość do pokonania to 30 kilometrów. 

Brak planowanej obniżki podatku na benzynę czy Diesel

Minister gospodarki Bruno Le Maire zaznaczył, że „rozważana obecnie pomoc będzie zarezerwowana dla gospodarstw domowych najbardziej potrzebujących”. Dodał, że jest jeszcze mnóstwo pracy do wykonania. Wszystko dlatego, że stosowanie tego rodzaju pomocy na poziomie lokalnym jest znacznie prostsze, niż na poziomie krajowym. 

Wydaje się jednak, że rząd francuski jest zdeterminowany, aby nie zostać przytłoczonym falą protestów. Tak, jak miało to miejsce w przypadku żółtych kamizelek w 2019 roku. 

Możliwość obniżenia podatków została odrzucona, bo stwarza kilka problemów: – Po pierwsze, to niesprawiedliwe. Ktoś, kto ma duży samochód 4×4 otrzymałby taką samą pomoc od państwa, jak ktoś kto jeździ małym Clio po drogach, aby wykonywać swoją pracę – powiedział Minister Gospodarki. – Ta opcja obniżenia podatków nie jest ani ekonomicznie, ani ekologicznie rozsądna – podsumował. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News