PILNE: Renault będzie chińskie! Francuski producent podejmuje rewolucyjny krok

PILNE: Renault będzie chińskie! Francuski producent podejmuje rewolucyjny krok

Renault logo

Podaj dalej

Renault ogłosiło kilka miesięcy temu plan Renaulution, który rozwija się szybko i poszerza zakres działania. Dziś dowiadujemy się, że francuski producent ogłosił bardzo ważne i szeroko zakrojone partnerstwo z chińską firmą Geely, która zajmie się produkcją i sprzedażą nowych hybrydowych samochodów Renault. 

Renault wprowadza swój plan

Renaulution – plan wprowadzony przez prezesa Lucę de Meo, nabiera tempa. Najnowszym etapem jego wdrażania są narodziny spółki joint venture między Renault, a firmą Geely. To największy producent samochodów w Chinach, który ma pomóc Francuzom rozszerzyć swój rynek. 

Modele, które będą wyłącznie hybrydami, najprawdopodobniej z układami typu plug-in, będą przeczone na rynki chiński i południowokoreański. Te rynki rozwijają się niesamowicie szybko i są coraz bardziej zachłanne na zelektryfikowane samochody.

Made in China

Umowa między Renault i Geely przewiduje, że nowe samochody hybrydowe będą produkowane bezpośrednio w Chinach. Wykorzystają linie produkcyjne Geely i technologię obu producentów. Będzie więc możliwość dzielenia się know-how i inwestycjami, przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjnych cen i zwiększeniu zysków. 

Oczywiście nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące samochodów hybrydowych, które wynikną z tej współpracy. Z jednej strony mogą to być całkowicie nowe modele, a z drugiej na pewno znajdzie się miejsce dla aut, które są już obecne w Europie. Począwszy od hybrydy plug-in Megane. 

Ważny rynek

Renault stawia w ten sposób bardzo ważny krok w Chinach, zapewniając tam swoją silną obecność dzięki Geely. Dzięki temu Geely będzie mogło rozwijać się na swoim rynku, a także rozwijać markę Samsung w Korei Południowej. Co więcej, marka Geely korzysta z platform pochodzących od Link & Co (opracowanych wspólnie z Volvo). 

Nie zapominajmy, że Renault i Geely prowadzą już współpracę przy produkcji Alpine A110. Całkowicie elektryczny samochód sportowy ma być opracowywany wspólnie z Lotusem, którego właścicielem jest chiński gigant. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News