PILNE: Przegląd techniczny odwołany! Kierowcy zamiast wizyty u diagnosty będą mieli nowy obowiązek

PILNE: Przegląd techniczny odwołany! Kierowcy zamiast wizyty u diagnosty będą mieli nowy obowiązek

przegląd techniczny badanie techniczne samochód auto nowe przepisy kara

Podaj dalej

Przegląd techniczny to jedno z podstawowych badań naszego samochodu. Aby mógł on być dopuszczony do ruchu, należy raz na rok stawić się u diagnosty na obowiązkowe sprawdzenie stanu technicznego naszego samochodu. Wielu z nas wydaje się to niemożliwe, ale przegląd techniczny dla pewnej grupy kierowców wcale nie będzie obowiązkowy. 

Przegląd techniczny kluczowy dla bezpieczeństwa?

kara mandat przegląd badanie
fot. pixabay

Dekret wprowadzający przegląd techniczny dla jednośladów, który przewidywał jej wprowadzenie we Francji na początku 2023 roku, został usunięty. Delegat ministra transportu, Clement Beaune, ma w przyszłym tygodniu spotkać się ze stowarzyszeniem motocyklistów i podjąć kolejne rozmowy na ten temat. 

Dekret ten był przedmiotem kontrowersji od czasu jego opublikowania w sierpniu 2021 roku. Francuzi wprowadzali go etapami i był wymogiem Unii Europejskiej. Jednakże, dzień po opublikowaniu dekretu, Emmanuel Macron ogłosił, że nie zostanie on zastosowany. 

Trzy organizacje pozarządowe zaatakowały pierwotny dekret, domagając się jego unieważnienia. Domagały się one „zagwarantowania obowiązkowego przeglądu tak szybko, jak to możliwe. Podkreślały, że taki środek zmniejszyłby śmiertelność motocyklistów, hałas i zanieczyszczenie powietrza”.

przegląd techniczny badanie techniczne
fot. pixabay

Alternatywa dla wizyty u diagnosty

Rada Stanu zgodziła się z nimi w maju zeszłego roku i zawiesiła tekst, odkładając obowiązkowy przegląd techniczny. Początkowo miał on być wprowadzony 1 października 2022 r, jednak jak widać, również ta data nie będzie finalna. 

Przeciwnicy czekają. Ale mimo tej decyzji, przegląd techniczny być może doczeka się alternatywy. Wszyscy czekają na nowe rozporządzenie dotyczące alternatywnych środków. Chodzi przecież o bezpieczeństwo ruchu drogowego, zanieczyszczenie i hałas. Były minister transportu zapewnił, że rozporządzenie, które wejdzie w życie, umożliwi uzyskanie zwolnienia z europejskiego obowiązku. 

Stowarzyszenia ekologiczne wzywają jednak rząd do wprowadzania obowiązkowych wizyt u diagnosty. Ich zdaniem przegląd techniczny jest kluczowy, a rząd nie powinien poddawać się „lobby motocyklowemu”. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News