PILNE: Przegląd rejestracyjny po nowemu! Eksperci ostrzegają: "To będzie katastrofa"

PILNE: Przegląd rejestracyjny po nowemu! Eksperci ostrzegają: "To będzie katastrofa"

jazda samochodem tankowanie

Podaj dalej

Przegląd rejestracyjny co dwa lata – eksperci ostrzegają, że nowe przepisy skończą się katastrofą. Menedżerowie flot i eksperci z branży motoryzacyjnej odrzucają pomysł brytyjskiego rządu, aby podwoić interwał przeglądów rejestracyjnych do dwóch lat. 

Pieniądze to nie wszystko

przegląd techniczny diagnosta
fot. pixabay

Krytyka pomysłu rządu Wielkiej Brytanii zdecydowanie się nasila. Według nowych przepisów, przegląd techniczny kierowcy będą mogli przechodzić nie co rok, a co dwa lata. Potencjalna zmiana została zasugerowana jako pomoc kierowcom w oszczędzaniu podczas obecnego kryzysu związanego z kosztami życia. 

Około 40% samochodów nie przechodzi przeglądu za pierwszym razem. Eksperci z branży uważają, że 2-letnia przerwa spowoduje, że niebezpieczne pojazdy będą poruszały się po drogach. Ich zdaniem przegląd techniczny nie może być wykonywany rzadziej niż raz na rok. 

Przegląd techniczny po nowemu – „to będzie katastrofa”

kara mandat przegląd badanie
fot. pixabay

Peter Golding, dyrektor zarządzający FleetCheck, zauważa, że samochody służbowe i małe samochody dostawcze często pokonują nawet 50 000 kilometrów w ciągu roku. Mówi, że coroczny przegląd techniczny działa jak „cenny hamulec bezpieczeństwa”, aby zapewnić, że pojazdy są utrzymywane zgodnie z odpowiednimi normami. 

Dodał: „W moim poprzednim życiu byłem właścicielem i zarządzałem warsztatami samochodowymi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że widziałem setki niebezpiecznych pojazdów trzymanych z dala od dróg przez coroczny przegląd techniczny. Wiele degradacji pojazdu może zdarzyć się w ciągu roku między przeglądami. A pomysł, że można bezpiecznie podwoić ten czas w celu ochrony kierowców przed kosztami, jest fałszem, który może skończyć się katastrofą na drogach.”

Ze względu na brak nowych pojazdów, operatorzy lat zaczęli dłużej utrzymywać istniejące samochody osobowe i dostawcze, co nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo. Przy tak wzmożonym użytkowaniu, przegląd techniczny odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa. 

przeglad samochodu stacja
fot, freepik

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Inni eksperci z branży motoryzacyjnej już skrytykowali pomysł przejścia na dwuletni harmonogram testów. Mike Hawes, dyrektor naczelny Stowarzyszenia Producentów i Sprzedawców Silników powiedział: „Branża podzielała powszechne zaniepokojenie wzrostem cen. Jednak bezpieczeństwo zawsze musi być na pierwszym miejscu. Choć dzisiejsze pojazdy są bardziej niezawodne, niż kiedykolwiek, regularne przeglądy techniczne sprawiają, że elementy krytyczne dla bezpieczeństwa, takie jak hamulce i opony, które się zużywają, są odpowiednio sprawdzone i konserwowane. 

Rozciągnięcie interwałów przeglądów technicznych podważy siatkę bezpieczeństwa, podczas gdy liczba kilometrów rośnie. Aby zapewnić bezpieczeństwo dróg, kierowców, pasażerów i pieszych, inspekcje i konserwacje muszą być przeprowadzane co roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News