PILNE: Polska odchodzi od rosyjskiej ropy naftowej! Paliwo na stacjach - zmieni się wszystko

PILNE: Polska odchodzi od rosyjskiej ropy naftowej! Paliwo na stacjach - zmieni się wszystko

morawiecki diesel paliwo

Podaj dalej

Mateusz Morawiecki zapowiedział odejście Polski od węgla, ropy naftowej i gazu z Rosji. Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, na której obecny był również m. in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, premier Morawiecki zapowiedział, że Polska uniezależni się od dostaw energii z Rosji. Paliwo na stacjach benzynowych, a właściwie jego ceny, na pewno ulegną zmianie. 

Rosyjski węgiel, paliwo i gaz – koniec z importem

paliwo-ostatni-moment-na-dofinansowanie
fot. freepik

Wojna w Ukrainie trwa już drugi miesiąc i mimo nakładanych bolesnych sankcji, Europa wciąż importuje rosyjskie surowce – węgiel, ropę czy gaz. Polska jako jedna z pierwszych zdecydowała się na odejście od importu i próby uniezależnienia się od rosyjskich dostaw. 

morawiecki podatkiMateusz Morawiecki: – Mam nadzieję, że kwiecień, najpóźniej maj, to będzie całkowite odejście od rosyjskiego węgla. Wraz z podpisem prezydenta, nałożymy całkowite embargo na rosyjski węgiel. Ten radykalny plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie. Wiedzieliśmy, że Rosja posługuje się przede wszystkim gazem jako narzędziem szantażu. Wzywamy wszystkich w Europie, żeby poszli w nasze ślady. Nie może być już powtórki z tamtej głupoty, zbrodniczej, niedobrej polityki, która uzależniała od Rosji i dawała euro i dolary, by Putin i Rosja mogli budować swój arsenał wojenny. Węgiel z Australii, RPA, czy Kolumbii, nie musi być droższy, niż rosyjski. Te ceny nie muszą uderzyć Polaków po portfelach. Będziemy robić wszystko, aby nie przełożyło się to w kolejnym sezonie.

Premier podczas konferencji prasowej w bazie magazynowej PKN Orlen w Mościskach dodał również, że odejście od ropy naftowej nie nastąpi z dnia na dzień. Paliwo z Rosji powinno przestać płynąć do naszego kraju do końca bieżącego roku. 

Skąd weźmiemy ropę naftową?

Wydaje się, że najbardziej możliwym kierunkiem są państwa wchodzące w skład „kartelu” OPEC – Arabia Saudyjska, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Możliwe jest również zwiększenie importu ze Stanów Zjednoczonych. 

paliwo-bez-podatku-wraca-do-lask
fot. freepik

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, potwierdziła, że Polska jest gotowa na to, aby uniezależnić się od Rosji. 

Anna Moskwa: – Wprowadzona w 2021 r. tarcza antyinflacyjna przygotowała nas na tę sytuację. Już wtedy byliśmy w stanie wojny surowcowej, wojny z Gazpromem.

Czy paliwo podrożeje?

Paliwo z tamtych regionów będzie jednak najprawdopodobniej droższe. Taka zmiana z pewnością będzie miała wpływ na to, co dzieje się na stacjach benzynowych. Niemniej, kierowcy mogą patrzeć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Po wczorajszych konferencjach, w których padły słowa o Polsce, jako o gwarancie bezpieczeństwa dla Rosji, złotówka zaczęła się umacniać. 

Ponadto, ceny ropy naftowej na rynku zaczęły się stabilizować i eksperci przewidują, że wkrótce mogą spaść poniżej 100 dolarów za baryłkę. Te czynniki sprawiają, że paliwo może zacząć tanieć. A wtedy nawet uniezależnienie się od rosyjskiej ropy nie będzie znaczyło, że zapłacimy więcej, niż obecnie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News