PILNE: Podwyższony podatek na paliwo tylko na kilka dni! Od jutra stacje benzynowe będą świecić pustkami

PILNE: Podwyższony podatek na paliwo tylko na kilka dni! Od jutra stacje benzynowe będą świecić pustkami

paliwo-podatek-stacja-benzynowa-pusta-2

Podaj dalej

Już jutro, 1 października kończy się tymczasowa obniżka podatku na paliwo dla tych kierowców. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że cały czas toczy się dyskusja dotycząca obniżenia kwoty, którą ta grupa kierowców będzie musiała zapłacić za benzynę i Diesel. Oznacza to, że przez kilka dni stacje będą świecić pustkami. 

Wyższy podatek na paliwo tylko na kilka dni?

diesel olej napedowy
fot. freepik

Piątek, 30 września to ostatni dzień, w którym szwedzcy kierowcy mogą zatankować paliwo po obniżonej cenie. Od soboty podatek za Diesel zostanie zwiększony o 0,60 zł, a pełny bak średniej wielkości będzie droższy nawet o 40 zł. 

Ceny benzyny i oleju napędowego w ostatnich tygodniach są stosunkowo niskie w porównaniu z tym, co działo się na początku roku. Litr benzyny kosztuje dziś w Szwecji 8,40 zł, natomiast Diesel – 10,70 zł. Tak, jak na szwedzkie warunki to dobra cena. 

Radość ze stosunkowo niskich cen będzie krótkotrwała. Kierowcy będą tankować jednak paliwo do pełna tylko dziś, bowiem od jutra nie będzie obniżki podatku. Od soboty pełny bak będzie droższy o około 40 zł. Jeśli obecne ceny się utrzymają, paliwo będzie droższe o około 0,60 zł. 

Rząd już dyskutuje o kolejnej obniżce

paliwo kryzys krach giełda ropa naftowa
fot. freepik

Obniżka podatku wprowadzona 1 maja była tylko tymczasowa, jednak kilka partii sugeruje chęć jego kontynuacji. Riksdag nie spotkał się jednak w tej sprawie do dziś, więc w nocy z piątku na sobotę na pylonach zostanie wyświetlona nowa cena. 

Głównie blok prawicowy dyskutuje na temat radykalnych obniżek cen paliw. Wśród partii pojawiła się nawet swoista licytacja na to, kto obniży więcej. Szwedzcy Demokraci licytują najwyżej i chcą obniżki aż o 4 zł za litr. Chrześcijańscy Demokraci proponują obniżkę o nieco ponad 3,50 zł za litr. Liberałowie nie obiecują żadnych obniżek, ale chcą z kolei wprowadzić zwroty kosztów podróżowania. 

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia unijnego minimum redukcyjnego benzyny i oleju napędowego. Obecnie Szwecja ma 30,5% redukcję Diesla i 7,8% benzyny. Oznacza to, że Diesel zawiera 40% biopaliw, natomiast benzyna 10% etanolu. Również tutaj kilka partii chce zmian, co z pewnością wpłynie na ceny. Wielu kierowców zapowiedziało już, że zatankuje samochód do pełna dziś i będzie czekać na rozwój sytuacji. W obliczu obniżki nawet o 4 zł na litrze, stacje benzynowe przez najbliższe kilka dni będą świecić pustkami. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News