PILNE: 100% - taka podwyżka cen za paliwo staje się faktem! Inflacja wymyka się spod kontroli

PILNE: 100% - taka podwyżka cen za paliwo staje się faktem! Inflacja wymyka się spod kontroli

paliwo-benzyna-diesel-braki-na-stacjach

Podaj dalej

W sieci właśnie pojawiła się najnowsza wersja badania Petroleum Index z 2022 roku. Badania od 3 lat przeprowadza serwis Picodi – jego wyniki pokazują, jak zmieniły się ceny za paliwo. Wzrost o 100% z powodu szalejącej inflacji wygląda naprawdę przerażająco. 

Największa podwyżka za paliwo

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Ceny benzyny na całym świecie w pierwszej połowie 2022 roku znacząco wzrosły. Kiedy jednak spójrzmy na średnie liczby, zdecydowanie niechlubne 1. miejsce ma Turcja. Do tego stopnia, że podczas gdy ceny na okupowanej od lutego Ukrainie wzrosły o 63,3%, w Turcji paliwo było droższe o ponad 100%. 

W pozostałej części Europy dotkliwość zmian waha się od 40 do 15%. Malta jest jedynym krajem na liście, który nie odnotowuje żadnych zmian cen w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku. Z kolei jedynym krajem, który odnotował spadek, był Kazachstan (0,7%). 

Patrząc na Unię Europejską – kraje, która płacą za paliwo najwięcej to Norwegia, Finlandia i Dania. Co ciekawe, jeśli przeliczymy tureckie ceny na euro, okaże się, że ich paliwo wciąż jest bardzo tanie. Z czego to wynika?

Jak wygląda Polska na tle innych krajów Europy?

paliwo benzyna niemcy ceny cena tanio najtaniej
fot. freepik

Sytuacja nie jest zbyt przyjemna dla tureckich obywateli. Średnia pensja statystycznego Turka wynosi zaledwie 302 euro. Za ę pensję może on kupić tylko 199 litrów benzyny we własnym kraju. Po raz pierwszy w historii Turcja jest krajem, który za średnią pensję może kupić najmniej benzyny spośród wszystkich 42 krajów europejskich. 

Wynika to z szalejącej w Turcji inflacji, która jeszcze niedawno miała oscylować na poziomie rzędu 80%. 

Kraje, których obywatele mogą kupić najwięcej paliwa za średnią pensję to Szwecja z 2455 litrami, Luksemburg z 1943 litrami i Dania z 1502 litrami. 

Polacy z kolei za średnią pensję mogą kupić w chwili obecnej 598 litrów benzyny. Jeszcze w ubiegłym roku było to 808 litrów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News