PILNE: Podwyżka cen paliw na weekend Wielkanocny! Benzyna i Diesel "najdroższe w całej Unii"

PILNE: Podwyżka cen paliw na weekend Wielkanocny! Benzyna i Diesel "najdroższe w całej Unii"

diesel-zakaz-zwrot-akcji

Podaj dalej

Święta wielkanocne nie dla wszystkich będą w tym roku szczególnie szczęśliwe. Ropa naftowa znów zaczęła drożeć, a to przekłada się na ceny paliw na stacjach benzynowych. Tutaj benzyna i Diesle są już najdroższe w całej Unii Europejskiej. 

Diesel rekordowo drogi

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik.com

Wojna w Ukrainie, szalejąca na całym świecie inflacja i ogromna podwyżka cen w sklepach. W tym roku święta wielkanocne dla wielu rodzin nie będą takie, jak jeszcze w zeszłym roku. Dla kierowców również nie będą one łatwe – w tym kraju paliwo jest już najdroższe w Unii Europejskiej. A kolejne podwyżki pojawiły się jeszcze w Wielki Czwartek. 

Wszyscy, którzy będą jeździli samochodem w Szwecji w najbliższy weekend, mogą szykować się na naprawdę potworne ceny. Benzyna i Diesel podrożały tuż przed rozpoczęciem świątecznego weekendu. 

Teraz litr benzyny kosztuje tam średnio 9,50 zł/litr, a Diesel 11,20 zł/litr. Po chwilowym spadku po rekordowych cenach od kilku dni ceny benzyny i Diesla znów rosną. W czwartek pojawił się kolejny wzrost o 0,11 zł/litr. 

diesel-zakaz-zwrot-akcji
fot. freepik

Inflacja w Polsce już na poziomie 11%

Wszystko za sprawą drożejącej w ostatnich dniach ropy naftowej. Obecnie kosztuje ona 107 dolarów za baryłkę. W czwartek w Szwecji pojawiły się również nowe dane – inflacja w tamtym kraju jest najwyższa od 1991 roku. Szybko rosnące ceny paliw są głównym powodem, dla którego inflacja wyniosła 6,1%. 

Szwecja ma obecnie najdroższe paliwo typu Diesel w całej Europie – i na świecie. Cena oleju napędowego jest tam wyższa o 2,70 zł za litr od średniej europejskiej. To przyczynia się oczywiście do wyższych cen żywności i towarów, niż w innych krajach Unii Europejskiej. 

W Polsce inflacja w marcu wyniosła 11% rok do roku. Benzyna od zeszłego roku podrożała o blisko 30%, natomiast gaz o 49,2%, a opał o 61,3%. Żywność jest w Polsce droższa o 9,6%, natomiast pieczywo o 17,7%. Eksperci spodziewają się, że inflacja może dojść nawet do poziomu 15-16% w tym roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News