PILNE: To paliwo jest dużo tańsze niż benzyna, Diesel czy LPG! Pełny bak w Polsce to równe 100 zł

PILNE: To paliwo jest dużo tańsze niż benzyna, Diesel czy LPG! Pełny bak w Polsce to równe 100 zł

LPG paliwo autogaz

Podaj dalej

Wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, zrywanie kontaktów biznesowych z Rosją… Wszystko to powoduje, że paliwo jest rekordowo drogie. Baryłka ropy kosztuje już ponad 130 dolarów – z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od 2014 roku. Ale część kierowców w Polsce wciąż może i „tankuje” swoje samochody do pełna za około 100 zł. Jak to możliwe?

To paliwo jest dużo tańsze niż benzyna, Diesel czy LPG

diesel ceny paliw
fot. freepik

Gdy paliwo osiąga rekordowe ceny, poszukujemy wszelkich sposobów na oszczędności. Jedni przesiadają się do komunikacji miejskiej, inni stosują metody eco drivingu. Ale jest jeszcze jedna grupa kierowców, która w Polsce wciąż „tankuje” swoje samochody bardzo tanio. 100 zł za pełny bak? To możliwe. 

Odpowiedź jest prosta: samochody elektryczne. Przed jednych znienawidzone, przez innych uwielbiane. Samochody elektryczne mają tyle fanów, co przeciwników, ale mało kto pozostaje im obojętny. Wydaje się jednak, że w najbliższej przyszłości kierowcy mogą chętniej przesiadać się na napęd elektryczny. Wystarczy spojrzeć na ceny. 

Jeśli tankujesz paliwo, za pełny bak musisz zapłacić dziś przynajmniej 300 złotych. Jeśli masz nieco większy bak, zostawisz na stacji nawet 400, czy 500 złotych. To oznacza, że wkrótce nie będzie stać nas na tankowanie i korzystanie z samochodu… z silnikiem spalinowym. Na pomoc mogą bowiem przyjść elektryki. 

PILNE: To alternatywne paliwo do Diesla kosztuje tylko 4 zł/litr! Polacy zaczynają z niego korzystać

Tesla-ladowanie-rachunek-za-prad
fot. Tesla

Ile kosztuje ładowanie elektryka?

Czasy darmowego ładowania elektryków już dawno minęły, ale ceny przy stacjach ładowania wciąż są bardzo kuszące. Jako przykład weźmy najnowszego elektryka Skodę Enyaq iV i punkt ładowania Orlenu. Polski koncern ma już w całej Polsce 391 stacji ładowania. 121 z nich to stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC), a 270 półszybkiego ładowania prądem przemiennym (AC). 

Za 1 kWh energii naładowanej prądem przemiennym zapłacimy na stacji 1,22 zł. Skoda Enyaq iV ma pojemność akumulatora równą 82 kWh, czyli za pełny „bak” zapłacimy nieco ponad 100 zł. Ta energia pozwoli nam przejechać 525 kilometrów zgodnie z deklarowanym zasięgiem WLTP, ale przyjmijmy, że zrobimy na nim 400 kilometrów. To oznacza, że za 100 kilometrów zapłacimy 25 złotych. 

2021-Skoda-Enyaq-iV-58
fot. Skoda

Używane będą wkrótce bardzo poszukiwane

Jeśli tankujemy tradycyjne paliwo – benzynę lub olej napędowy – za przejechanie 100 kilometrów zapłacimy przynajmniej 50 zł, stosując techniki eco drivingu i jadąc w trasie. Poruszając się po mieście koszty te będą dużo wyższe. 

Czy obecne ceny paliw spowodują masowe przesiadki na samochody elektryczne? Wydaje się, że ceny na pewno mogą skusić wielu kierowców, tym bardziej że coraz więcej elektryków pojawia się na rynku wtórnym. 

PILNE: To alternatywne paliwo do Diesla kosztuje tylko 4 zł/litr! Polacy zaczynają z niego korzystać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News