PILNE: Paliwo znów będzie na kartki! Już w kwietniu benzyna, Diesel i LPG z nowymi limitami

PILNE: Paliwo znów będzie na kartki! Już w kwietniu benzyna, Diesel i LPG z nowymi limitami

paliwo-znow-bedzie-na-kartki

Podaj dalej

Wojna w Ukrainie trwa, a widmo racjonowania benzyny, oleju napędowego i LPG może pojawić się już w ciągu kilku tygodni – tak twierdzą przedstawiciele branży naftowej. Paliwo prędzej czy później przestanie płynąć z Rosji i wszystko wskazuje na to, że nowi dostawcy z OPEC nie będą w stanie produkować go w takich ilościach, aby sprostać zapotrzebowaniu. 

Paliwo „na kartki” powróci?

dodatek-na-paliwo
fot. freepik

Analitycy z firmy badawczej Energy Aspects uważają, że paliwo nie dość, że podrożeje, to może jeszcze zacząć go po prostu brakować. Dr Amrita Sen przyznała, że bez interwencji rządów europejskich państw, paliwo może podrożeć nawet o 50%. 

Dr Sen zasugerowała również, że Diesel w Wielkiej Brytanii już wkrótce może kosztować nawet 3 funty (16,7 zł). Wszystko przez to, że to paliwo jest najbardziej intensywnie wykorzystywane w przemyśle. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, polega ona na rosyjskiej ropie w zaledwie 18% zapasów. Dr Sen dodała, że w Niemczech, gdzie rosyjskiej ropy jest duo więcej, racjonowanie paliwa może pojawić się jeszcze w kwietniu. 

paliwo-ostatni-moment-na-dofinansowanie
fot. freepik

Ceny spadają, ale nie ma się z czego cieszyć

Jeśli chodzi o sytuację w Wielkiej Brytanii, benzyna jest tam nieco bardziej „bezpieczna”, ponieważ na wyspy sprowadza się jej mniej, niż oleju napędowego. Niemniej jednak, Nathan Piper, szef badań ropy i gazu w Investec Bank powiedział rządzącym, że konsumenci muszą przygotować się na ciągłe podwyżki cen. 

Mimo tych ponurych prognoz, cena ropy na rynku spadła do około 100 dolarów. W ostatnim tygodniu dochodziła już do poziomów nawet 140 dolarów, więc możliwe, że niebawem zobaczymy znaczące obniżki na stacjach. Jak wskazują eksperci, radość może jednak nie potrwać zbyt długo. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News