PILNE: Paliwo po 13 zł/litr to już rzeczywistość! Kierowcy tankują na zapas, nawet za granicą

PILNE: Paliwo po 13 zł/litr to już rzeczywistość! Kierowcy tankują na zapas, nawet za granicą

paliwo-nowy-limit-uwaga

Podaj dalej

Choć paliwo w Polsce jest wciąż bardzo drogie, mamy dla was pewne pocieszenie. W Niemczech litr paliwa kosztuje już średnio 11 zł/litr, a Niemców nie stać na to, aby tankować swoje samochody. Dlatego zaczynają tankować paliwo na zapas, głównie za granicą. 

Paliwo po 13 zł? Witamy w Niemczech

diesel benzyna lpg tankowanie
fot. freepik

Niemcy zaczęli masowo tankować paliwo za granicami swojego kraju. Choć na naszej zachodniej granicy to dość częsty obrazek, okazuje się, że nasi sąsiedzi mieszkający dalej na zachód, wyjeżdżają tankować już nawet do Francji. 

Choć ceny paliw we Francji również nie są najniższe, są dużo bardziej korzystne, niż w Niemczech. Kierowcy żyjący na wschodzie Francji zauważyli znaczący wzrost liczby niemieckich kierowców tankujących we Francji. 

W poniedziałek, 28 marca, cena Diesla ponownie eksplodowała i przekroczyła próg 2 euro. Obecnie Diesel kosztuje we Francji średnio 2,12 euro za litr (9,88 zł). To wzrost o 14 centów w ciągu siedmiu dni. Zniechęcające ceny dla francuskich kierowców mogą się niebawem zmienić. Rząd obiecał bowiem obniżkę o 18 centów od 1 kwietnia, która jest jeszcze bardziej zachęcająca dla Niemców. 

Horrendalnie wysokie ceny za benzynę i Diesel

paliwo-mandat-za-zbyt-wysokie-spalanie
fot. freepik

Niemcy znajdują się w pierwszej trójce krajów europejskich, w których paliwo jest najdroższe od początku wojny w Ukrainie. Na niektórych niemieckich stacjach cena paliwa może sięgać nawet 2,80 euro za litr (13 zł)! 

W chwili pisania tego tekstu, litr benzyny kosztuje w Niemczech średnio 2,30 euro (10,70 zł), wobec „zaledwie” 2,12 euro (9,88 zł) we Francji. W przypadku zbiornika o pojemności 60 litrów oznacza to oszczędność około 11 euro (51 zł). 

To zjawisko może jednak wkrótce zniknąć. Niemiecki rząd obniży podatek paliwowy o 30 centów na litrze benzyny (1,40 zł) i 14 centów na olej napędowy (0,61 zł). We Francji po obniecajen przez państwo obniżce ceny powinny spaść o około 18 centów (0,80 zł). 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News