PILNE: Rząd znosi akcyzę na paliwo! Benzyna i Diesel tańsze nawet o 1,50 zł/litr

PILNE: Rząd znosi akcyzę na paliwo! Benzyna i Diesel tańsze nawet o 1,50 zł/litr

paliwo-akcyza-od-razu-kolejki

Podaj dalej

Seria zniżek na paliwo. W ostatnich dniach obserwujemy kolejne ruchy rządzących mające na celu obniżenie cen benzyny i oleju napędowego. Tym razem obniżka wynosi nawet 1,50 zł/litr, a ceny wróciły do poziomów niewidzianych od miesięcy. 

Rząd znosi akcyzę na paliwo

ceny paliw stacja
fot. freepik.pl

Obniżka akcyzy przez włoski rząd dała natychmiastowy efekt na stacjach benzynowych. Jeden ruch pozwolił kierowcom tankować paliwo taniej nawet o 1,50 zł/litr. W wielu miejscach ceny wróciły do poziomu nieobserwowanego od wielu miesięcy. 

Jak donosi Quotidiano Energia, firmy dystrybucyjne i operatorzy paliw faktycznie obniżyły ceny benzyny i Diesla o około 1,50 zł/litr. Natomiast LPG jest tańsze o około 0,40 zł. Spadek natychmiast zaczął przekładać się na zwiększony popyt na paliwo i kolejki na stacjach. 

Co ciekawe, nie na wszystkich stacjach ceny są jednakowe. Skąd kierowcy mają więc wiedzieć, które stacje obniżyły ceny, a które nie? Aby odpowiedzieć na to pytanie kierowcy muszą wejść na stronę Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. Tam można szybko znaleźć stacje, które obniżyły ceny najbliżej swojego domu, pracy lub miejsc, do których jedziemy. 

Czy jest to możliwe w Polsce?

paliwo-akcyza-od-razu-kolejki
fot. freepik

Włosi mają też aplikacje, które wysyłają powiadomienia na telefon o obniżkach i promocjach na paliwo. Czy taki ruch mógłby się sprawdzić również w Polsce? U nas rząd na początku lutego zdecydował się na obniżkę podatku VAT z 22 na 7%, co dało tylko chwilowy oddech dla kierowców. Wkrótce potem rozpoczęła się wojna w Ukrainie, a ceny paliw znów zwariowały. 

Jeśli rząd zdecydowałby się zniżyć akcyzę na paliwo, kierowcy znów mogliby tankować paliwo za tyle, ile jeszcze kilka miesięcy temu – dokładnie tak, jak ma to miejsce obecnie we Włoszech. To z kolei pozwoliłoby obniżyć ceny wszystkich innych produktów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News