PILNE: Paliwo wkrótce będzie kosztowało na poziomie 4-5 zł/litr. Ale niestety nie ma się z czego cieszyć

PILNE: Paliwo wkrótce będzie kosztowało na poziomie 4-5 zł/litr. Ale niestety nie ma się z czego cieszyć

diesel benzyna ceny paliwo paliwa ropa naftowa ropy

Podaj dalej

Paliwo z Rosji już wkrótce przejdzie do historii. Unia Europejska do końca 2022 roku chce całkowicie odciąć się od importu rosyjskiej ropy naftowej. To oczywiście będzie miało wpływ na ceny benzyny i oleju napędowego przy dystrybutorach. Choć paliwo w najbliższej perspektywie potanieje, nie mamy się z czego cieszyć. 

Paliwo potanieje, ale…

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Na początku maja Unia Europejska podjęła historyczną decyzję. Szósty pakiet sankcji nałożonych na Rosję ma bowiem obejmować całkowity zakaz importu ropy naftowej. To wywołało burzliwą dyskusję, skąd weźmiemy paliwo. 

pRosja jest bowiem drugim eksporterem ropy naftowej na świecie, a Europa to jej najważniejszy klient. 1/4 ropy obecnej w całej Europie pochodzi od Putina, więc decyzja o zakazie importu była jak najbardziej słuszna. 

Wydawało się, że najlepszym kierunkiem na zastąpienie ropy naftowej będzie nawiązanie nowych kontaktów z państwami Bliskiego Wschodu. Wtedy moglibyśmy zastąpić paliwo na naszych stacjach tym z Rosji, na takie z Arabii Saudyjskiej, czy Iranu. Jak wskazuje jednak portal Transport & Environment, te kraje również nie przestrzegają praw człowieka i także uwikłane są w różne konflikty zbrojne. 

paliwo-mandat-za-zbyt-wysokie-spalanie
fot. freepik

Trzeba zmniejszyć popyt

Dlatego T&E proponuje inne rozwiązanie – mianowicie brak zastępowania ropy naftowej z Rosji, a pójście w stronę bardziej proekologiczną, czy elektromobilną. Według najnowszych badań, zapotrzebowanie na rosyjską ropę można całkowicie wyeliminować do 2025 roku. Trzeba jednak powziąć szereg działań, jak m. in. szybsza przesiadka na samochody elektryczne. 

Zdaniem dyrektora wykonawczego T&E, spowoduje to, że paliwo będzie dużo tańsze. Ale za to będzie go dużo mniej, a my tak naprawdę nie będziemy już go potrzebowali. W swoim badaniu eksperci wskazują także prostsze niż samochody elektryczne sposoby, jak przesiadka do komunikacji miejskiej, czy na rower.

Skupienie się na oszczędności energii i elektryfikacji pozwoli, aby krótkoterminowa strategia bezpieczeństwa energetycznego spotkała się ze zobowiązaniami klimatycznymi UE. Pomoże również obniżyć światowe ceny ropy naftowej. Czy paliwo wkrótce faktycznie nie będzie aż tak bardzo potrzebne, jak jest dziś?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News