PILNE: Paliwo podrożeje o 50%! Benzyna i Diesel po 13 zł/litr, a LPG za 7,50 zł/litr - wiemy od kiedy podwyżki

PILNE: Paliwo podrożeje o 50%! Benzyna i Diesel po 13 zł/litr, a LPG za 7,50 zł/litr - wiemy od kiedy podwyżki

paliwo pusty bak

Podaj dalej

Ceny paliw poszły znacząco do góry po rozpoczęciu wojny Rosji z Ukrainą, ale do tej pory nie mieliśmy jeszcze problemu z niedoborami. Paliwo cały czas jest dostępne, choć i to może się wkrótce zmienić. O tym pisaliśmy szerzej TUTAJ. Ale to nie jedyny problem dla kierowców – wkrótce benzyna, Diesel i LPG może podrożeć nawet o 50%, jak wskazują eksperci z branży. 

Paliwo znów podrożeje

paliwo stacja paliw
fot. freepik.pl

Europa pozbywa się rosyjskich węglowodorów, a jednymi z pierwszych, którzy zapowiedzieli odejście od rosyjskiego węgla, ropy naftowej i gazu byli Mateusz Morawiecki i rząd PiS. Teraz w ślad za polskimi rządzącymi idą także pozostali najważniejsi ludzie w Europie. 

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii:Musimy pozbyć się rosyjskich węglowodorów. Są ogromną częścią światowego rynku, przyczyniając się do wzrostu ceny. Musimy porozmawiać z innymi producentami o tym, jak odejść od tej zależności. Władimir Putin przez ostatnie lata bardzo naciskał, podsycając nałóg korzystania z jego węglowodorów w zachodnich krajach. Musimy pozbyć się tego uzależnienia. 

To będzie jednak miało swoją cenę. Choć w ostatnich dniach paliwo na polskich stacjach potaniało, a cena ropy na rynku spadła do około 100 dolarów, może to być tylko cisza przed burzą. 

dodatek-na-paliwo
fot. freepik

Po ile benzyna, Diesel i LPG?

Jak wskazują eksperci, odejście od rosyjskiej ropy naftowej może oznaczać nawet 50-procentowe podwyżki cen. Analitycy z firmy Energy Aspects przewidują właśnie taki wzrost, jeśli rządy nie zdecydują się na obniżki akcyz, podatków itp. To oznacza, że paliwo w Polsce (benzyna i Diesel) mogą kosztować nawet 13-14 zł/litr. 

Kierowcy tankujący LPG też nie mogą spać spokojnie, bo także ten surowiec jest zagrożony. Jeśli cena autogazu wzrośnie dwukrotnie, najbardziej oszczędni kierowcy będą musieli zapłacić za litr paliwa ponad 7 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News