PILNE: Paliwo od stycznia znów będzie kosztować 4 zł/litr! Eksperci wskazują dokładną prognozę

PILNE: Paliwo od stycznia znów będzie kosztować 4 zł/litr! Eksperci wskazują dokładną prognozę

diesel paliwo

Podaj dalej

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt Ministerstwa Finansów dotyczących zmian w akcyzie. Obniżka stawek podatku obejmie m. in. paliwo silnikowe, ale to od stycznia powinno być dużo tańsze również z innych powodów. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, kierowcy mogą liczyć na to, że od stycznia paliwo znów będzie kosztowało „czwórkę z przodu”. 

Benzyna i Diesel znów z „4” z przodu

diesel benzyna lpg ceny paliw paliwo

30 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący zmian w ustawie o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej. To reakcja rządu na rosnące ceny paliw i energii elektrycznej. Paliwo, które będzie brane pod uwagę to olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna silnikowa oraz gaz skroplony LPG. 

Niższa akcyza na prąd i paliwa powinna poskutkować około 20-groszową obniżką litra paliwa, jeśli sprawdzą się prognozy ekspertów. Stawki zostaną obniżone od 20 grudnia 2021 roku. Paliwo powinno jednak potanieć dużo mocniej. 

Sprzedawcy paliw powinni obniżyć ceny benzyny i oleju napędowego ze względu na utrzymujący się spadek cen hurtowych. Zdaniem RAC – organizacji motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii – benzyna jest o około 50-60 groszy za droga, niż powinna. Wszystko za sprawą spadającej ceny baryłki ropy. 

paliwo-ceny-benzyna-lpg-diesel

Baryłka ropy dużo tańsza

Cena baryłki ropy w ostatnich dniach spadła o 10 dolarów, a hurtowy koszt paliwa również spada. Ceny na stacjach benzynowych utrzymują się jednak na rekordowym poziomie.

W piątek wiadomość o wariancie Omikron spowodowała obniżenie ceny ropy o 10 dolarów, co doprowadziło do dalszego spadku hurtowej ceny paliwa. – Szacujemy, że detaliście zarabiają obecnie około 1 zł za litr (w Wielkiej Brytanii) co jest szokujące, biorąc pod uwagę, że ich średnia marża przed pandemią wynosiła 40 groszy. 

Wraz z rozwojem czwartej fali pandemii koronawirusa i dalszym postępowaniem z wariantem omikron kolejne kraje będą wprowadzać coraz bardziej rozległe obostrzenia. Trudności w przemieszczaniu się spowodują mniejszy popyt na paliwo, a to z kolei przełoży się na dużo niższe ceny na stacjach benzynowych. 

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Choć przeszkodą może być galopująca inflacja, od stycznia paliwo powinno być dużo, dużo tańsze. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, możemy spodziewać się nawet, że zobaczymy znów „4” z przodu! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News