PILNE: Od września Polacy otrzymają "podwójny mandat". Zapłacimy nawet 30 tys. złotych - gigantyczne kary dla kierowców!

PILNE: Od września Polacy otrzymają "podwójny mandat". Zapłacimy nawet 30 tys. złotych - gigantyczne kary dla kierowców!

mandat policja taryfikator

Podaj dalej

Od 17 września w Polsce wchodzą zupełnie nowe przepisy, a wraz z nimi „podwójny mandat”. Tzw. recydywa mandatowa zapowiedziana jeszcze w zeszłym roku będzie prawdziwym batem na kierowców nie przestrzegających przepisów. Za jakie wykroczenia możemy dostać podwójną karę?

Wysoki mandat x2

mandat policja pasazer
lubuska.gov.pl

Wysoki mandat to dla Polaków żadna nowość, jednak od 17 września kierowcy poruszający się po naszych drogach będą musieli pilnować się jeszcze bardziej. Wszystko za sprawą „recydywy” mandatowej, która dokładnie tego dnia wchodzi w życie. 

Pierwsza podwyżka mandatów, która spotkała się z bardzo burzliwymi dyskusjami, miała miejsce na początku tego roku. Już wtedy wiedzieliśmy, że nadejdzie dzień mandatowej recydywy. Co to dokładnie oznacza? Warto przytoczyć tutaj cytat z Kodeksu wykroczeń: 

Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Jakie wykroczenia obejmuje recydywa?

mandat predkosc taryfikator
lubuska.policja.pl

Przekładając to na nasze – jeśli przekroczymy prędkość, a w trakcie kolejnych dwóch lat policja znów zatrzyma nas za to samo wykroczenie, otrzymamy dwa razy wyższy mandat. Czyli za przekroczenie o 40 km/h nie będzie to 800 zł, tylko 1600 zł. Za przekroczenie o 50 km/h nie 1000 zł, a 2000 zł… 

Ale wysoki mandat możemy dostać nie tylko za przekroczenie prędkości. Za wyprzedzanie na pasach pierwszy mandat wg. taryfikatora to 1500 zł. Kolejny „zdobyty” w ciągu dwóch lat wyniesie aż 3000 zł. Należy pamiętać, że recydywa nie dotyczy punktów karnych – tych dostajemy za każde wykroczenie tyle samo. 

Na liście wykroczeń objętych recydywą znajdują się także nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamanie zakazu wyprzedzania, czy prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka. Za to ostatnie wykroczenie mandat po recydywie może wynieść nawet 5000 zł. 

Należy również pamiętać, że maksymalna grzywna, jaką możemy otrzymać od policji wyniesie teraz 30 000 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News