PILNE: Od stycznia nowe przepisy dot. ograniczenia prędkości! Kierowcy będą wściekli głównie na jedną rzecz

PILNE: Od stycznia nowe przepisy dot. ograniczenia prędkości! Kierowcy będą wściekli głównie na jedną rzecz

Podaj dalej

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące ograniczeń prędkości. Obowiązek inteligentnego wspomagania prędkości dla wszystkich samochodów sprzedawanych na kontynencie wejdzie w życie już od stycznia 2022 roku. Obecnie producenci współpracują ze swoimi partnerami, aby opracować niezbędne oprogramowanie i dostosować się do nowych wymagań. 

Nowe przepisy już od stycznia 

Systemy ISA mają wejść w życie już w 2022 roku dla wszystkich samochodów osobowych i użytkowych. Od 2024 roku mają być z kolei obowiązkowe dla wszystkich nowych pojazdów. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, zapewniając kierowcom dźwiękowe, wibracyjne i dotykowe ostrzeżenia. Będą one pojawiać się poprzez piał przyspieszenia w miejscach niebezpiecznych, gdzie kierowcy przekroczą prędkość. 

Nowe przepisy i ostrzeżenia nie dotyczą jednak tylko prędkości. Ale to główna zasada, na której opierają się ograniczenia. Zdaniem UE samochody powinny być w stanie „powiedzieć” kierowcy, kiedy jadą za szybko. 

HERE jest jedną z firm, które są liderami na rynku oprogramowania nawigacyjnego. To również jedna z firm, która jako pierwsza opracowała rozwiązanie ISA dla swoich klientów. Ich mapy zostały przyjęte przez globalnych producentów i zawierają wyraźne ograniczenia prędkości widoczne na znakach drogowych. 

BMW, Mercedes, czy Toyota

System zawiera też informacje o ograniczeniach prędkości, które są określone przez przepisy drogowe i teoretycznie nie są widoczne dla kierowców. 

Wszystkie te szczegóły są umieszczone w obszernej bazie danych dołączonej do HERE ISA Map, które będzie oferowana w postawi wstępnie załadowanej mapy dla każdego samochodu. Oczywiście mówimy o producentach, którzy współpracują z firmą. Wszystko wskazuje na to, że wielu producentów już dziś korzysta z map HERE. 

Najbardziej znane marki korzystające z map HERE to Mercedes, Hyundai, BMW, VW i Toyota. Jeśli zamierzasz kupić jeden z przyszłych modeli tych marek spodziewaj się, że otrzymasz stosowne ostrzeżenie, gdy przekroczysz prędkość. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News