PILNE: Od stycznia nowe przepisy dot. ograniczenia prędkości! Kierowcy będą wściekli głównie na jedną rzecz

PILNE: Od stycznia nowe przepisy dot. ograniczenia prędkości! Kierowcy będą wściekli głównie na jedną rzecz

ograniczenie-prędkości-przepisy-unia-europejska

Podaj dalej

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące ograniczeń prędkości. Obowiązek inteligentnego wspomagania prędkości dla wszystkich samochodów sprzedawanych na kontynencie wejdzie w życie już od stycznia 2022 roku. Obecnie producenci współpracują ze swoimi partnerami, aby opracować niezbędne oprogramowanie i dostosować się do nowych wymagań. 

Nowe przepisy już od stycznia 

przepisy-ograniczenie-predkosci

Systemy ISA mają wejść w życie już w 2022 roku dla wszystkich samochodów osobowych i użytkowych. Od 2024 roku mają być z kolei obowiązkowe dla wszystkich nowych pojazdów. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, zapewniając kierowcom dźwiękowe, wibracyjne i dotykowe ostrzeżenia. Będą one pojawiać się poprzez piał przyspieszenia w miejscach niebezpiecznych, gdzie kierowcy przekroczą prędkość. 

Nowe przepisy i ostrzeżenia nie dotyczą jednak tylko prędkości. Ale to główna zasada, na której opierają się ograniczenia. Zdaniem UE samochody powinny być w stanie „powiedzieć” kierowcy, kiedy jadą za szybko. 

HERE jest jedną z firm, które są liderami na rynku oprogramowania nawigacyjnego. To również jedna z firm, która jako pierwsza opracowała rozwiązanie ISA dla swoich klientów. Ich mapy zostały przyjęte przez globalnych producentów i zawierają wyraźne ograniczenia prędkości widoczne na znakach drogowych. 

BMW, Mercedes, czy Toyota

System zawiera też informacje o ograniczeniach prędkości, które są określone przez przepisy drogowe i teoretycznie nie są widoczne dla kierowców. 

Wszystkie te szczegóły są umieszczone w obszernej bazie danych dołączonej do HERE ISA Map, które będzie oferowana w postawi wstępnie załadowanej mapy dla każdego samochodu. Oczywiście mówimy o producentach, którzy współpracują z firmą. Wszystko wskazuje na to, że wielu producentów już dziś korzysta z map HERE. 

Najbardziej znane marki korzystające z map HERE to Mercedes, Hyundai, BMW, VW i Toyota. Jeśli zamierzasz kupić jeden z przyszłych modeli tych marek spodziewaj się, że otrzymasz stosowne ostrzeżenie, gdy przekroczysz prędkość. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News