PILNE: Od stycznia nowy sposób zwrotu za paliwo w całej Polsce! Nawet 80 zł z każdego tankowania w kieszeni

PILNE: Od stycznia nowy sposób zwrotu za paliwo w całej Polsce! Nawet 80 zł z każdego tankowania w kieszeni

e-faktura-paliwo-w-calej-polsce-minister-sarnowski

Podaj dalej

Od 1 stycznia polscy kierowcy mogą korzystać z nowego systemu rozliczeń za paliwo. Dzięki niemu otrzymamy zwrot za pełny bak nawet do 80 zł dużo szybciej niż w poprzednim roku. e-Faktura jest już jedną z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i już funkcjonujących w obrocie gospodarczym, faktur elektronicznych. 

Nowy sposób zwrotu pieniędzy za paliwo

diesel benzyna ceny paliw
fot. pixabay

Jeśli tankujesz paliwo, jesteś przedsiębiorcą i otrzymujesz zwrot VAT, teraz możesz dostać go dużo szybciej. Polska jako czwarty kraj w Unii Europejskiej wprowadził e-Fakturę, a razem z nią szereg korzyści dla przedsiębiorców. 

W styczniu 2022 roku wystartował Krajowy System e-Faktur. Zmianie ulegają m. in. Proces wystawiania i odbierania faktur, a także uproszczone i ulepszone przepisy dotyczące fakturowania. Jedną z największych zalet będzie jednak przyspieszenie terminu zwrotu VAT (w tym za paliwo) z 60 do 40 dni. Jeśli posiadasz firmę lub operujesz dużą flotą aut, to może być naprawdę duży zysk. 

Ponadto, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usług przechowywania i archiwizowania faktur, dzięki czemu żaden ważny dokument już nigdy się nie zgubi. Krajowy System e-Faktur pozwoli też przeciwdziałać nieprawidłowościom w obszarze podatków – VAT, akcyzowego i w podatkach dochodowych. 

PILNE: Mandat 5000 zł za prędkość już za kilka dni. Polscy kierowcy mają dosyć!

e-faktura-rozliczanie-za-paliwo

W 2022 jeszcze dobrowolne

W roku 2022 korzystanie z e-Faktur będzie dobrowolne, natomiast w 2023 roku planowane jest wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego w Polsce. 

Wiceminister finansów, Jan Sarnowski: – Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 r. Portugalia. Rok 2022 będzie czasem działania e-faktury w formule dobrowolnej, pilotażu realizowanego we współpracy z biznesem. Zainteresowanie tym rozwiązaniem będzie duże, bo jest to istotne ułatwienie dla biznesu. E- faktura jest wygodna, ma ustrukturyzowany charakter. Nie trzeba szukać na niej istotnych danych, np. ceny towaru czy stawki VAT, bo są zawsze w tym samym miejscu. Dodatkowo korzystanie z niej uprawnia do uzyskania szybszego zwrotu VAT. 

E-Faktura to nowoczesne narzędzie i kolejny etap cyfryzacji usług fiskusa. Usługa znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz zapewni bezpieczeństwo ich wzajemnych rozliczeń.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News