Od soboty będzie nowa "maksymalna" cena za paliwo. Przez cały rok nie podrożeje ani o grosz

Od soboty będzie nowa "maksymalna" cena za paliwo. Przez cały rok nie podrożeje ani o grosz

Od soboty będzie nowa „maksymalna” cena za paliwo. Przez cały rok nie podrożeje ani o grosz

Podaj dalej

Cały czas obserwujemy ruchy na rynku paliw, a rządzący próbują robić co mogą, aby ulżyć kierowcom tankującym benzynę i Diesel. Na początku tego tygodnia pisaliśmy o nowych środkach, które mają zostać wprowadzone, aby zapewnić kierowcom jaśniejszą sytuację na stacjach benzynowych. Dziś poznaliśmy nowy sposób na to, aby paliwo nie przekroczyło danej kwoty przez cały 2023 rok. 

Maksymalna cena za paliwo na cały 2023 rok

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – New Africa

Wahania cen paliw są często bardzo duże i równie często niezrozumiałe dla kierowców. Francuski rząd wspólnie z TotalEnergies postanowili się z tym rozprawić. I musimy przyznać, że to rozwiązanie na pewno spodoba się kierowcom. 

Na początku tego tygodnia prezydent Emmanuel Macron zaapelował o „mały gest” ograniczenia cen za paliwo na stacjach. Mówił w szczególności o oleju napędowym, który jest najbardziej dotknięty napięciami na rynkach. TotalEnergies w zeszłym roku proponowało zniżki na paliwo, a dziś ogłosiło nowy środek o innym charakterze. Limit na cenę za litr paliwa – kierowcy nie zapłacą więcej niż 2 euro (9,51 zł). Kierowcy przez cały rok 2023 nie zapłacą więcej. 

– Środek, który ogłaszamy, polega na tym, że na wszystkich stacjach TotalEnergies w 2023 roku cena oleju napędowego i benzyny nie przekroczy 2 euro – powiedział Patrick Pouyanne, dyrektor generalny giganta energetycznego. – Od soboty cena benzyny i oleju napędowego na autostradach będzie wynosić maksymalnie 2 euro. Na wszystkich innych stacjach poza autostradą stanie się to 1 marca. Nie będziemy tego robić przez dwa, czy trzy miesiące. Robimy to przez cały rok. 

tankowanie paliwa paliwo
fot. freepik

Na benzynę i Diesel – bez paliw premium

Środek zostanie zastosowany na 3400 stacjach i będzie dotyczył oleju napędowego i benzyny PB 95. W tym tygodniu cena przekracza 2 euro na 40% stacji benzynowych, w związku z czym cena w najbliższych dniach spadnie. 

Patrick Pouyanné wyjaśnił, że różne rabaty wprowadzone przez TotalEnergies w ciągu ośmiu z dwunastu miesięcy roku kosztowały grupę 600 milionów euro.

Koszt środka przyjętego na rok 2023 jest trudniejszy do oszacowania, ponieważ będzie zależał od ewolucji ceny baryłki ropy i kosztów dostaw, również od wzrostu, ponieważ koncerny naftowe muszą ustanowić połączenia z nowymi regionami na świecie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News